İNGİLETERE LGBT BİREYLERİN KAN VERMESİNİ ZORLAŞTIRAN KOŞULLARI ORTADAN KALDIRIYOR

Geçtiğimiz yıl, 1980’li yıllardaki HIV salgını sebebiyle LGBT bireylerin kan verme koşullarına indirim getirerek dünyada yeni bir akıma imza atan İngiltere, LGBT bireylerin kan verme koşullarını ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. 

 

 

GSN’in haberine göre geçtiğimiz yıl yapılan kanun düzenlemesi ile LGBT bireylerin kan verme yasağını ortadan kaldırarak, 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye girmemek şartıyla kan kabul etmeye karar veren İngiltere, yeni hazırlanan bir kanun düzenlemesi ile bu koşulların tamamını ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Yapılmaya hazırlanan kanun değişikliğinde kan bağışında bulunmak isteyen LGBT bireylere HIV ve Hepatit gibi testler yapılacak, birey bu testlerde temiz çıkarsa kan bağışı kabul edilecek.

İngiltere Parlamentosunda kanun değişikliğini gündeme getiren Ethan Spibey, GSN’e yaptığı açıklamada İngiltere’nin birçok konuda insan eşitliklerinde dünyada lider rolü oynadığını, kan bağışı özgürlüğünün de bunlardan biri olması gerektiğini söylerken, olası kanun değişikliği ülkede yaşayan LGBT bireyler tarafından coşkuyla karşılandı.