İNGİLTERE PREP TEDAVİSİNE HAYIR DEDİ!

İngiltere sağlık kuruluşu NHS England, 18 aylık değerlendirme sürecinden sonra, HIV enfeksiyonunu engellediği iddia edilen ücretsiz PreP tedavisinin ülkede yürürlüğe girmesini reddetti. 

NHS England, 18 aydır PreP tedavisi için yürüttüğü değerlendirme sürecini sonlandırdı. HIV enfeksiyonlarını engellemek adına ABD’de aktif olarak kullanılan PreP tedavisinin İngiltere’de de yürürlüğe girmesi için yürütülen süreç sonrasında NHS, PreP tedavisini reddetti.

Geçtiğimiz hafta ABD’de bir bireyin tedavi kapsamında HIV ile enfekte olmasından sonra, hakkında yeniden tartışmalar başlayan PreP tedavisi için yapılan araştırmalara göre, tedavi sürecinde kullanılan Truvada isimli ilacın HIV virüsünün enfeksiyonunu engellemek üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söyleyen bilim insanlarına rağmen, ülkede tedavinin reddedilmesi İngiliz HIV aktivistlerini son derece öfkelendirdi.

NHS’in verdiği karar sonrasında, İngiliz yardım kuruluşu National Aids Trust yayınladığı kınamada, ”NHS’in Prep tedavisini onaylamaması sonudunda İngiltere’de önümüzdeki iki yıl içerisinde 5.000’in üzerinde eşcinsel erkeğin HIV ile enfekte olması kaçınılmaz oldu. İngiltere’nin bu tedaviye ihtiyacı var! Sağlık bakanlığının NHS’in verdiği bu karara karşı gelmesini ve PreP tedavisini ülkemizde tekrardan gündeme getirmesini arzu ediyoruz” açıklamasını yaptı.