İNGİLTERE’NİN DİNLERARASI İLK LEZBİYEN EVLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

İngiltere, Hinduizm ve Musevilik dinlerine mensup iki lezbiyen bireyin evliliğine sahip oldu. Bu olay ayrıca İngiltere’de gerçekleşen ilk dinlerarası lezbiyen evlilik.

20 yıl önce bir eğitim kursunda tanışan Kalavati Mistry ve Miriam Jefferson geçtiğimiz Cumartesi günü ilişkilerini evlilikle taçlandırdı.
İki gelin geleneksel kırmızı ve beyaz renkli gelinlikler giydi.

Kalavati lezbiyen bir birey olduğunu çok uzun yıllar ailesinden ve yakın çevresinden gizledi. Kalavati lezbiyen bir birey olduğunu ancak geçtiğimiz yıllarda ailesi ile paylaşabildi. Kalavati ailesinin de onayını alarak sevgilisi Miriam ile dünya evine girmek için Hindu rahip aramaya koyuldu.

Mutlu çift geçtiğimiz hafta sonu geleneksel Hint töreni ile hayatlarını birleştirdi. Her ikisi de dinlerarası bir organizasyon için çalışan sırılsıklam aşık çift düğün sonrası Miriam’in memleketi olan ABD’nin Teksas eyaletine doğru yola koyuldu. Çift bundan böyle hayatlarını Teksas’ta sürdürecek.

Oldukça geleneksel bir İngiliz aile ortamında doğup büyüyen Leicesterlı 48 yaşındaki Kalavati Miriam ile 26 yaşındayken ABD’de farklılıklar üzerine bir çalışma yürüttüğü sırada tanıştığını söylüyor. Kalavati’nin ailesinin samimi bir şekilde sahiplendiği Miriam, Asyalı bir lezbiyen birey olarak hayat koşullarının kendisi için oldukça zor olduğunu, çok küçük yaşlardan bu yana lezbiyen bir birey olduğunun farkında olduğunu ve ailesine ve yakın arkadaşlarına bu durumu söylemenin çok daha zor olduğunu çünkü bunun bir nevi geleneklere karşı gelmek olduğunu belirtiyor. Miriam lezbiyen bir birey olduğunu ailesi ve yakın arkadaş çevresine birkaç yıl kadar önce söyleyebildi.

Kaynak: Milliyet