INSTAGRAM’DA POPÜLER BİR HIPSTER OLMANIN PÜF NOKTALARI

Havalı rumuzlar, mutlaka hipster üniforması, lezzetinden çok sunumunun mühim olduğu yemek kareleri… Instagram’da hipster bir profil takınmak isteyenlere dev hizmet!

Çağın yükselen trendi ‘hipster’ olmak. Sayıları büyük hızla artıyor. Hipster’ların kendilerini göstermeye bayıldığı yerlerin başında ise Instagram geliyor. Hürriyet’ten Patrick Özdemiroğlu ‘Instagram hipster’ı olmanın inceliklerini, eğlenceli bir dille anlatıyor. Paylaşıyoruz. 

Kimse kendini öyle tanımlamasa da etrafımızdaki hipster sayısında zombi kıyametlerini aratmayacak hızda bir artış var. Ancak bugün bir hipster olmak hiç kolay değil. Efor harcamadan ‘havalı’ görünmek ciddi
bir çaba istemekte. 20-30 yaş aralığında, iyi eğitimli, modern orta sınıf ürünü, gelecek planları yapamayan,
kabul edilmiş normları görmezden gelen kalabalıklar; onların değerini bir türlü bilemeyen gezegenimizde, güçlerini hipster olduklarını belli etmeye yönelik fiillerden alıyor. Söz konusu eylemlerin vuku bulduğu meydana da Instagram deniyor. Peki Instagram’da hipster olduğunu belli etmek için neler yapmalı?

BAŞLANGIÇ
Kullanıcı ismi alırken ‘Patrick_1977’ gibi isimlerden uzak durun. ‘PatrickTheDJ’ gibi rumuzları tercih edebilirsiniz. Biyografinizde kahve veya fotoğrafçılık kelimelerinden biri (tercihen İngilizce) geçmeli. Profil fotosunda gözlük kullanımının değiştirilmesi teklif dahi edilemiyor.

ÜNİFORMA
Çok acil durumlar hariç hipster üniformasının dışına çıkılmamalı. Bere, sırt çantaları, battaniye, oduncu gömlek, dağcı botu, yün çoraplar ve dar kot. Erkekler için uzun sakal bir kıyafet haline gelirken, kızlar için vintage elbise stoklamak elzem gibi görünüyor.

YEMEK
Lezzeti değil sunumu öne çıkaran bir mekâna gidin. Eskitilmiş masaları, şık masa örtüleri olmalı. Mönüde fotosu en janjanlı görünen yemeği seçin. Tadı önemli değil, zaten siz onu yiyebilene kadar soğuyacak. Tabaklar, içecek (tercihen yarısı içilmiş bir kahve) tepeden çekilmeli. İyi bir yemek fotosu için
saygıdan da olsa ayağa kalkmak gerek. Foto ayarlarında parlaklığı artırmaya, keskinleştirme ayarının
altını açmaya özen gösterin.

PORTRE
Selfie’lerden özellikle çubuklu olanlarından mümkün mertebe uzak durun. Siz benmerkezci olmaya Üsküdar motorundan inerken karar vermediniz. Fotonuzu bir başkası çeksin, ‘Into the Wild’ arkaplan, dramatik
filtreler ise yoldaşınız olsun. Ve mutlaka ama mutlaka konum bildirerek paylaşın.

MİNİMALLİK
Açık renk bir arkaplan bulun. Önüne bir cisim veya insan koyup ortalamaya çabalayın. Sıcaklığı azaltıp, ışığa yüklenin, her an içeri Morgan Freeman girecek gibi beyaz olmalı foto evrenimiz.

DETAYLAR
Günde en fazla iki paylaşımda bulunun. Her foto nakış gibi işlenmeli. Bunun için ortalama 12 saatiniz var. İmajların etrafında beyaz çerçeve tercih edin. Hashtag kullanırken limit sizsiniz. Yorumları yanıtlamayı ihmal etmeyin.

EK DESTEK
Hipster’lık yolunda Instagram dışındaki başka çözümlerden de destek alabilirsiniz. SimplyMeasured
ile hangi saatte paylaşım yaptığınızda daha çok kalp alacağınızı görmeniz mümkün. Vintage filtreleriyle
öne çıkan VSCOcam’i yüklememiş bir hipster, geniş çerçeveli gözlük takmamış bir hipster’dır

Kaynak: Hürriyet