İNTİHAR EDEN LGBTİ GÖNÜLLÜSÜ SİNAN AKYÜZ(NEÇİRVAN)’ÜN ARDINDAN

Önceki gün yaşamına son veren Van-Ah Tamara LGBTİ gönüllüsü Sinan Akyüz (Neçirvan)’ün ardından dün hem Van hem de İstanbul’da anma ve açıklama yapıldı.

VAN’DAKİ LGBTİ GÖNÜLLÜSÜ AİLE VE TOPLUM BASKISINA DAYANAMAYARAK İNTİHAR ETTİ haberi BURADA

SPoD LGBTİ’nin çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen homofobi ve transfobi karşıtları Neçirvan’ın fotoğraflarını taşıdı, anısına mumlar yaktı. Eylemcilere Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili adayları Şerife Erbay ve Feride Elçin de destek verdi.
“Homofobi öldürüyor, devlet bunu görmüyor”, “İntihar değil bu bir cinayet” ve “Ahlakınız batsın” sloganlarının atıldığı eylemde, Ah Tamara LGBTİ İnisiyatifi’nin hazırladığı basın metni okundu. İstanbul LGBTİ’den Yağmur Beyrut Avşar’ın okuduğu basın metninde “Bizler durmadan ilerlemek ve bu mücadelenin büyümesi için direnmekten asla vazgeçmeyeceğiz! Eşcinsel intiharlar politiktir” denildi.

SİNAN AKYÜZ (NEÇİRVAN) İNTİHARIYLA İLGİLİ AİLE ŞİDDETİ İDDİASI haberi BURADA

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı, Neçirvan’ın fotoğrafları Galatasaray Lisesi’nin duvarlarına asıldı.

Van’daki açıklama Feqîyê Teyran Parkı’nda  Tuan Tual Bozkurt tarafından yapıldı.

“TOPLUM SORUMLUDUR”

Sinan Akyüz’ün intiharından toplumun sorumlu olduğunu ifade eden Bozkurt, şunları söyledi:

“Dün günlerden pazartesiydi ve burada yani Kürdistan’da bir intihar daha gerçekleşti, aile ve toplum baskısının hakim olduğu homofobik cinayetten toplum da en az ailesi kadar suçludur. Daha kaç katliama şahit olacağız? Ya da daha kaç gencecik bedenin toprak olmasına şahit olacaksınız?”

ÖLÜMLER ARTIYOR

Bozkurt, şöyle devam etti:

“Biz LGBTİ bireylerin her yerde olduğunu ve Kürdistan’da yaşadığımızı ne yazık ki bir katliam ile gösterdik. Bunun en temel sorumlusu hükümet ve yanlısı olan anayasal haklarının olmamasıdır! Daha evvel de defalarca yaşanan homofobik ve transfobik nefrete ve ayrımcılığa karşı herhangi bir yasal koruma ya da düzenleme yapılmadı, failler bulunmadı. Yakalanan faillere cezai indirimler yoluyla arka çıkıldı. Ve toplum hazır değil dedikçe devlet eşliğinde saldırı ve homofobi artıyor! Hatta çoğu zaman da, sokakta yürüme hakkı elinden alınan, gündüzlerden uzaklaştırılan, gecelere mahkum edilen insanlarız. Eğitim hakkı olmayan, barınmak, yaşamak, güvenli bir şekilde nefes alma hakkı başkalarının ellerine bırakılmış. Erkeklik şiddetinin, küfrün, ayrımcılığın, ötekileştirmenin bir yaşam şekli biçildiği insanlarız. Şimdi bugün, hep beraber burada gösterdiğimiz bu muazzam direniş bir hikâyeye dönüşmeden, siz duyarlı insanların dikkatini bir konuya çekmek istiyoruz. Bu barikatların ötesinde hayat bizler için tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Erkek şiddeti, devlet ve polis şiddeti, zulüm devam ediyor. Yaşam mücadelemiz kaldığı yerden tüm vahşetiyle devam ediyor. Ve Sinan’ın katillerinin hala bizim aramızda olması bu direnişin daha azılı olacağının bir kanıtıdır!”

CÜZZAMLI GİBİ GÖRÜYORLAR

LGBTİ bireylerine hasta gözüyle bakıldığını ifade eden Bozkurt, şunları kaydetti:

“Yaşamsal hakkımızın illegal bir çerçeveye sokulması ve hatta çoğumuzun bir cüzamlı gibi görülmesinden oldukça rahatsız edici… Var olan yıllanmış LGBTİ mücadelesinin Van’da olması artık hükümet yanlılarını oldukça rahatsız ediyor ve bizler bunun oldukça farkındayız! Lakin bizler durmadan ilerlemek ve bu mücadelenin büyümesi için asla direnmekten vazgeçmeyeceğiz! Eşcinsel intiharlar politiktir ve bizler Sinan’ın katillerini arıyoruz ve davasının takibinde olacağız!”

Açıklama sonunda, Sinan Akyüz için 10 Haziran Çarşamba gününden itibaren bir hafta sürecek bir anma programı gerçekleştirileceği de belirtildi.

 

İstanbul Haber: Kaos GL- Fotoğraflar : Berkay Yahya

Van Haber: Adil Harmancı- Van Gündemi- Prestij Gazetesi Fotoğraflar:Kaos GL

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :