İRFAN DEĞİRMENCİ: BEN SİYASETE BULAŞMADIM O GELİP BANA BULAŞTI

20 yıl televizyon haberciliği yapan, başkanlık sistemi referandumuyla ilgili görüşünü belirten ‘Hayır’ tweet’i nedeniyle Kanal D’deki sabah haberleri programına son verilen ünlü anchorman İrfan Değirmenci’yle buluşan, Sözcü gazetesinden Edda Sönmez “Anne Ben Artist Oldum” isimli tek kişilik yeni oyununu konuştu.

Ünlü anchorman İrfan Değirmenci işsiz kaldığı 6 ayın ardından yeniden üretmeye devam ediyor. Ama bu kez televizyon ekranlarında değil, sahnelerde olacak. “Anne Ben Artist Oldum” isimli tek kişilik gösterisini ilk kez 15 Ağustos’ta İzmir Karşıyaka’da oynayacak. Omurgalı gazetecilik adına parmakla gösterilecek bir isim olan Değirmenci, “Kariyerini yaktın diyenler oluyor; varsın yansın o kariyer. Ben üretmeye devam ediyorum. Üretmeden yaşayamaz ki insan” diyor…

”Doğruları haykırmak isteyen çocuğu susturamazsınız”

Ülkemizde ‘Artist’ kelimesi argoda “Pek havalandın” şeklinde bir içeriğe sahipken siz gösterinizin adını ‘Anne Ben Artist Oldum’ koydunuz. Bu isim seçiminde özel bir gönderme var mı?

Var tabii Edda. Pes etmeyenleri yenemezsiniz. Pes etmiyoruz. Eğer televizyonda yasaklandıysanız yeriniz sahneler olabilir. Sahnelere çıkamıyorsanız şehir meydanları ve köy kahveleri olabilir. Kapıları çalıp komşunuzla da konuşabilirsiniz ama içinizde gerçekleri anlatmak, doğruları haykırmak isteyen çocuğu susturamazsınız. Tabii ki erkek oyunculara “aktör” denir. “Anne ben aktör oldum” olsaydı gösterimin adı çok ciddi bir mesajdı bu. Hatta anneme anlatmam gereken bir durumdu. Ama “Anne Ben Artist Oldum” tabii ki bir içinde ironi barındırıyor. Ve afişimizde de çok zor değil bunu fark etmek “Koş İrfan koş” mesajı var. Ve İrfan koşmaya, kendisini dinlemek isteyenlerle buluşmaya devam edecek. İlk kez böyle bir şey yapıyoruz. Türkiye’de çalışmadığım televizyon kanalı kalmadı. Muhabir ve sunucu olarak  20 yıldır hep farklı patronlarla çalıştım. Artık patronum, doğrudan bilet parası verip gösterime bilet satın alan halkımız. Ve halka, bugüne kadar hiçbir patrona duymadığım vefa ve bağlılığım var. Bu borcumu ödemek istiyorum.

Yıllarca bu sektörde çalıştınız. Emeğinizin karşılığını alabildiniz mi?

Emeğimin karşılığını aldım mı? Evet ben 10 yıl muhabirlik yaptım, sokaklarda haber kovaladım, 10 yıl gece işe gittim sabah haberi yapmak için. 20 yıllık bir süreç bu. En sonunda geldiğimiz nokta umurumda değil. İsterlerse bütün televizyonlar kapılarını kapatmış olsunlar bana. Seyircinin kapısı sonuna kadar açık. Benim Anadolu’da kapısını çalıp sofrasına misafir olamayacağım aile yok. Bu da en büyük kazancım. Emeğimin karşılığını alma noktasında herkes kariyerini düşünüyor. Oysa ki dünyanın en güzel kariyerini yapsanız içerisinde yaşadığınız ülkenin insanları, komşunuz mutlu değilse huzursuzsa siz de mutlu olamazsınız bu çok önemli. Meslektaşlarıma hep bunu diyorum. “Ah kariyerini yaktın” diyenler oluyor varsın yansın o kariyer. Ben üretmeye devam ediyorum. Bir kitap yazmıştım bir yıl içerisinde. O kitapla kovulduğum günden itibaren hayatımı telif geliriyle idare ettirmeye çalışıyorum . Üretmeye devam ediyorum. Evet bu oyunu kafamda kurguladım “Anne Ben Artist Oldum”u. Üretiyorum üretmeden yaşayamaz ki insan.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayın…

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :