İŞLETMECİ MEHMET DAVRAN: NEDEN HETEROLAR VE EŞCİNSELLER BİR ARADA EĞLENMESİN?

GZone Dergi’nin Eylül-Ekim 2018 sayısının en eğlenceli konuklarından biri de, gece hayatının önemli isimlerinden Mehmet Davran. Yıllar boyunca bizi eğlendiren Piyasa, Limoncello, BiAltKat ve People gibi mekanların işletmeciliğini yapan Davran’a yaşantısını, işini ve bu hayatta karşısına çıkmış olabileceğini düşündüğümüz homofobiyi sorduk. İşte bu renkli isimle yaptığımız keyifli röportaj:

 -Gece hayatının en bilinen ve sevilen isimlerindensin. İzmir’den İstanbul’a gelmen nasıl oldu ve şimdiki mekanına kadar olan basamaklarından kısaca bahseder misin?
Sene 2007’de İstanbul’a geldim. iyi günüm kötü günüm oldu. Sevenimden sevmeyenimden, karalamaya çalışıp dibe çekmeye çalışanından da, desteğini her daim hissettireninden de Allah razı olsun. Hepsi benim bugüne gelmeme ve şu anki sektördeki yerime oturmama sebep oldular. Konu çok basit; bir duruşun olsun, hak edişin er yada geç seni buluyor. Uzun uzadıya orda çalıştım burda çalıştım demem yersiz olur artık hepsine binlerce teşekkürler ederim beni var ettikleri için .????

-Kardeşin Mert Davran da solist olarak gece hayatının sevilen isimlerinden. Aynı sektörde abi-kardeş olmanın faydaları ve varsa zorlukları neler?
Mert’i de dahil ettik işin içine. İyi de oldu. O da en sevdiği işi yapıyor. İlk başlarda benim desteğime çok ihtiyacı vardı ama artık o da tek başına rüştünü çok güzel ispat etti, çok da iyi gidiyor işleri ama düğün dernek işleri için hala herkes beni arıyor. Menajeri değilim ama ben ayarlıyorum o işlerini hep (hem de hiç para almadan) buradan konunun altını çizelim belki vicdana gelir de hakkımı öder ????

-İşletmeci olmanın keyifli ve zor tarafları neler? Seni hep mutlu ve enerjik görüyoruz ama işin sahne arkası nasıl? Hep pozitif bir insan mısın?
Genelde hep pozitif bir insanım aslında ama en nihayetinde insanız, eşref saatimiz de eşşek saatimiz de oluyor tabiki. Bir nevi gece psikologluğu bizimkisi, herkesin sevincine derdine ortak oluyoruz, çok insana dokunup çok hayatlar öğreniyorsuz. Dışardan imrenek baktığınız öyle insanlar tanıyorum ki, yanlız kaldıklarında duvarları tekmeleyenn. Her şeyi dengede yapmak mühim. Hizmet sektörü çok ince bir çizgi. Ölçülü olmak ve o ölçüyü her daim hatırlamak gerekir ilişkilerin devamlılığı için. 
Ama asla sevmeden yapılabilecek bir iş değil

-Hayat felsefen nedir? Bir motton var mı?
Hayat felsefem Mevlana’ya dayanır; Severim yaradılanı, yaradandan ötürü. Herkes herkesi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Senin saçın, kıyafetin, yaptığın işe kimse karışmamlı. Kimse kimseyi yargılamasa bu mahalle baskısı da ortadan kalkar ama bu sadece öz bir sevgi ile olur. Ailenin rolü çok büyük, onların eserleri çocuklarıdır. Lütfen çocugunuzu birey yerine koyup saygı duyun sevginizi gösterin sonra büyüyünce biz ugraşıyoruz ?????

 

-Türkiye’nin siyasi gündemi hep yoğun. Rahat nefes aldığımız gün neredeyse hiç yok. Bu konu eğlence dünyasını ve turizmi sence nasıl etkiliyor, diğer Avrupa ülkelerine baktığında bizlerin “neşesini” nasıl görüyorsun?
Biz türk milleti olarak çok çabuk her duruma uyum sağlayabilen bir milletiz, o yüzden herşey çok anlık yaşanılıyor ve çabucak unutuluyor. Ama Türkiye görevli ülke bence, dolayısı ile dünyaya ilk en büyük evrimi biz yaşıyoruz çünkü en güçlü ülke biziz. Burası Atatürk’ün ülkesi. Sınırları ilelebet payidar kalıcak, korkacak hiç birşey yok.

-Gece hayatında ve sosyal hayatta eşcinsellerin önemini nasıl görüyorsun? Sence gerçekten dendiği gibi trendleri belirliyorlar mı?
Dünyada çok önemliyiz insanların algılaması gereken şu; gay olan insan hem kadın hem erkek hislerine sahiptir, yani özel varlıklarız.  Bunu dejenere edip şaklabanlığa çevirenleri kastetmiyorum elbette. Çok çok önemli konumlarda bir çok insan gay ve çok büyük görevler yapıyorlar. Millet vekilliğinde de birisi olmalı bizim sesimiz olarak, ki olucak 
çok yakında bence, ümidim bu yönde. Ve tabii ki trendleri biz belirliyoruz çünkü dünyayı takip ediyoruz, vizyon meselesi bu

-Özellikle gece hayatında işletme ve mekanın ekibinde yer alan eşcinseller homofobi ile karşılaşıyorlar mı? Hatırlatmak istemesek de; sen böyle talihsiz bir olay yaşamıştın (konuyla ilgili haber için tıklayın), bir kadın şarkıcı ve o döneki sevgilisiyle alakalı. Bu homofobinin genelde var olduğunu düşünüyor musun?
Normalde gece hayatında asla homofobi yok, ama bu sizin duruşunuza ve insana olan saygınızla ilgili. O yaşadığım olay, o hanımefendinin kendi uydurduğu yalana kendisi ve herkesi inandırmaya çalışmasından başka bir şey değildi. Sonra zaten benimle ilişkisi olduğunu iddia ettiği kişi de özür diledi beni manipüle etti diye, sıkıntı yok. Gece gezen bir çok insanın homofobikliğini yenme sebebiyimdir. Asla bir rahatsızlık hissetmediklerinden ötürü  her zaman saygı duyulan biri oldum. Bu konu aslında bulunduğunuz konumdan muhatap oldugunuz kitleye kadar herkesi etkiliyor.

 

-Hiç gay club işletmedin sanırım ama işlettiğin mekanlar (Piyasa gibi) hep gaylerin tercih ettiği yerler oldu. Gece hayatında eşcinsellerin yeri sence nedir?
Evet ben aslında dün daha bu konuyu düşündüm. Biliyor musun gay bara falan gidip eğlenmeyi sevmiyorum ben. Straight veya mix dükkanlarda daha çok eğleniyorum. Aslında düşünüyorum da gayler mi kendini ayrı bir yere koyuyor? Neden buna gerek var? Neden herkes bir arada eğlenemesin? Heterolar gece klüplerinde öpüşüp yiyişiyor mu ? Hayır. Bana bu konu çok garip geliyor. Eğlence ve müzik evrenseldir, bunun cinsiyeti, cinsel yönelimi, dini, dili, sınıfı olmamalı

.

-Önümüzdeki sezon seni hangi mekan ve projelerde göreceğiz. Sürprizlerin var mı?
Jüpiter grup ailesi ile devam ediyorum çalışmaya. Yeni sezonun bombası GALVİN geliyor. Müthiş bir italyan restoranı hazırlıyoruz. Çok şık ve müthiş lezzetler olucak ve içinde sürpriz bir kulüp ve dj performansları olacak, artık canlı müzikten sıkıldı herkes.

 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :