“İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN EŞCİNSELLİĞİM YÜZÜNDEN KOVULDUM”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 2019 Aralık ayında işe alınan beyaz masa personellerinden Erkan Altay işten atıldı. Altay, açık LGBTİ+ kimliğinin ve gördüğü yanlışları eleştirmenin cezasının verilmek istendiğini iddia etti.

Kaos GL’nin haberine göre Erkan Altay, 2019 Aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) beyaz masada işe başladı. Sözleşmesini imzaladıktan sonra İBB hekimi kendisine askerlikten muafiyet gerekçesini sordu. Altay, eşcinsel olduğu için rapor aldığını söyledi. Kendisine bu sorunun sorulmasını ve sonraki sürecin tamamının sorunlu olduğunu belirten Altay, bu durumu müdürleri F.S.’ye aktardı. Yaşananların ardından 6 Ocak’ta ise işine son verildi.

Altay, işe alım sürecinde karşılaştığı sorunları müdürüne anlattıktan ve cinsel yönelimini İBB hekimine söyledikten sonra müdürün kendisine “tepkisel ve ayrımcı” davrandığını söylüyor.

Erkan Altay

İşine son verilen Altay son olarak Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun zarar görmesinin kendisini üzeceğini, yaşadığı haksızlığın düzeltileceğine hâlâ inandığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Sadece önceki dönemden kalan kişilerin atama sırasında daha çok araştırılmasını diliyorum. Ben bir şekilde hayatımı devam ettiririm fakat birlikte eğitim içinde olduğum birbirinden değerli arkadaşlarımın bu sürece maruz kalmasına üzüldüm. İnsanların işlere ihtiyacı tabiki var fakat özellikle bir kamu kurumunda nasıl olsa ne versek kabul edecekler anlayışı ile hareket edilmesine karşı çıkmayı sorumluluk olarak gördüm. Sınıfın ortasında çağırılıp fesih bildirimim yapıldığında da, eşyalarımı toplamak için döndüğümde ne merak içinde olan eğitim arkadaşlarıma ne de eğitmenlerime bu konu hakkında bir bilgi verdim. Başka bir departmana yönlendirildiğimi söylemekle yetinerek oradan ayrıldım. Yeni düzenimi kurarken ailem ve akrabalarıma karşı çelişkili bir hale düştüm. Maddi ve manevi mağdur edildim. İş görüşmeleri nasıl kısa sürede adil ve insana değer veren bir şekilde yapılmaya başlandıysa devamının da aynı kalitede düzeltileceğine inancım tam.”

Haberin tamamına KAOSGL’den ulaşabilirsiniz.