İSTANBUL’DA YAŞAYAN SURİYELİ EŞCİNSELLERİN GÜVENLİK KORKUSU

Geçtiğimiz yıl Suriye’den  göçmek zorunda kalan erkek eşcinsel bireyler arasında düzenlenen Mr. Gay Suriye kazananı, İstanbul’da yaşayan kuaför Hussein, İstanbul’da güvenliğinden şüpheli olduğunu açıkladı. 

 

 

New Now Next’in haberine göre, geçtiğimiz yıl İstanbul’da, Suriyeli eşcinsel mülteciler arasında düzenlenen, tarihinin ilk Mr. Gay Suriye kazananı Hussein, Daily Mail’e röportaj vererek yaşamını anlattı. ”Suriyeli eşcinsel dediğiniz zaman aklınıza IŞİD tarafından taşlanan veya damdan atılarak öldürülen insanlar geliyor. Bizler yaşadığımız zulümle sembolize edilmektense, umutlarımızla konuşulmak istiyoruz.” diyerek aslında başka bir hayat yaşayabileceklerini söyleyen Hussein, İstanbul’daki yaşamı hakkında da ilginç açıklamalarda bulundu.

 

 

”İstanbul’a ilk geldiğimde buranın bir cennet olduğunu düşündüm. Sevgilimin IŞİD tarafından katledilişini görmüş ve bir şekilde buraya kaçmış biri olarak, burada kabul görüyordum” diyen 24 yaşındaki kuaför, son yıllarda Türkiye hükümetinin başta LGBT yürüyüşünü yasaklamış olması ve islami bir siyaset yürütmesinin Türkiye’de yaşayan LGBT bireyler için birçok zorluğa sebep olduğunu savunuyor.

”İstanbul’da her geçen gün LGBT bireyler daha da yer altına itiliyor. Bizler sevgililerimizle el ele dolaşabileceğimiz, aşkımızı özgürce yaşayabileceğimiz bir yerde yaşamayı hak ediyoruz. Türk LGBT bireylerin bile ayrımcılık yaşadıkları son zamanlarda, bir göçmen olarak bu ayrımcılıkla yüzleşmek çok daha zor” diyen Hussein, gelcekle ilgili umutlu olduğunu söylüyor.