İŞTE ACI VEREN TÜM DETAYLARIYLA SÜNNET DERİSİ RESTORASYONU

GZone Dergi Sağlık yazarı Ata Yüce,  “Sünnet Derisi Tamiri” olarak geçen Sünnet Derisi Restorasyonu işleminin detaylarını Nisan 2018 Sayımız için kaleme aldı. İşte bu yazı:

Sünnet ameliyatı sonucunda, penis başını koruyan sünnet derisi kaybolur. Sünnet derisi penis başını korumakla birlikte aynı zamanda seks sırasında cinsel hazzı arttıran birçok erojen sinir ucuna da sahiptir. Uzun yıllardır kültürel sebeplerde dünyanın birçok bölgesinde ve birçok farklı dinde erkek bireylere sünnet yapılmaktadır. Sünnet yapılmasının sağlık için yararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir, aksine birçok makale sünnetin cinsel performansı azalttığını ve cinsel sorunlara yol açtığını göstermiştir. Yapılan çalışmalarda gösterilen sünnetin faydalı yönü ise HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların sıklığını azalttığıdır.

Sünnet Derisi Restorasyonu Nedir?

Sünnet sonrasında penisin başı (glans) açıkta ve korunmasız bir sekilde kalır. Açıkta kalan kısmın deri nakli yapılarak veya kalan derinin uzatılarak penis başının tekrardan kapatılmasına sünnet derisi restorasyonu denilmektedir. Cerrahi olarak yapılabilineceği cerrahi kullanılmadan da yapılabilinilmektedir.  Cerrahi kullanılarak yapılan işleme ise daha çok rekonstrüksiyon denilmektedir. Cerrahi işlemlerle veya cerrahi olmayan yöntemlerle yapılan işlemlerin başarı oranı yüksek olsa dahi penis tam olarak eski fonksiyonuna kavuşamamaktadır. Buna rağmen sünnet derisi restorasyonu sonucunda birçok kisi eski durumuna kıyasla daha memnun olmaktadır.

Doku Uzatımı

Bu yöntem minimal bir cerrahi içerdiğinden dolayı en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Deneyimli bir dermatoloji (cildiye uzmanı) veya plastik cerrah tarafından uygulanabilir. Penis derisinin altına minik bir müdahaleyle bir balon konulur ve bu balonun deriyi gererek uzatması beklenir. 6 ay sonunda penis derisi penis başını kapatacak hale gelir.

Cerrahi Olmayan Sünnet Derisi Restorasyonu

Kalan dokunun özel araçlar kullanılarak gerilmesi işlemine dayanır. Genellikle manuel yöntemler kullanılır. Kişi bazı özel lastikler kullanarak penis derisini 1 yıla yakın bir surede penis başını kapatacak uzunluğa getirebilir.

Cerrahi Sünnet Derisi Konstrüksiyonu

Cerrahi konstrüksiyon vücudun başka bir yerinden alınan derinin penis derisine nakledilerek penis başının kapatılmasının sağlanmasıdır. Bu yöntemle nakledilen deri orijinal sünnet derisiyle aynı özelliklere sahip olmayabilir. Bu işlem birçok farklı branştan cerrah tarafından gerçekleştirilebilir. Fakat bu işlemi yapan cerrah sayısı oldukça azdır. Bu yüzden pahalı bir işlemdir ve uzun süre acı çekmenize sebep olabilir.

Nisan 2018 GZone Dergi içeriklerine aşağıdaki dergi kapağımızı tıklayarak ulaşabilirsiniz.