İŞTE CHICAGO’NUN İLK SİYAHİ VE EŞCİNSEL KADIN BELEDİYE BAŞKANI

ABD'nin Chicago kentindeki belediye başkanlığı seçimlerinde bir ilk yaşandı. Lori Lightfoot ülkenin ilk siyah, kadın ve eşcinsel belediye başkanı seçilerek tarihe geçti.

Türkiye’nin yerel seçimlerde geçersiz oyların sonuçları değiştirip değiştirmeyeceğini tartıştığı bir dönemde, ABD’nin Chicago kentinde bir ilk yaşandı. Eski bir federal savcı olan Lori Lightfoot ülkenin ilk siyah, kadın ve eşcinsel belediye başkanı seçilerek tarihe geçti.

‘HERKES BELEDİYE BAŞKANI OLABİLİR’

Yüzde 74 oranında oy alarak 13 rakibini geride bırakan Lightwood, zafer konuşması için kürsüye çıktığında yanında eşi ve kızı vardı. Lightfoot, “Bizi izleyen küçük kız ve erkek çocukları var. Bizi izliyorlar. Ve onlar, bir şeylerin başlangıcına, biraz farklı şeylerin başlangıcına tanık oluyorlar” dedi. Lightfoot Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, “Her çocuk şunu bilmeli: Bir gün her biriniz Chicago’ya belediye başkanı olabilirsiniz” mesajını verdi.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE VAADİ

56 yaşındaki Lightfoot, geçmişte siyasi deneyimi olmamamasına rağmen yolsuzlukla mücadeleye ve dar gelirli ailelere yardıma odaklanan kampanyası ile dikkat çekmişti. Suç ve cinayet oranlarının yüksek olduğu kette silah kontrolü ve emniyete ilişkin sorunlar da kampanyanın öne çıkan konuları arasındaydı.

ABD’de şu an aralarında Atlanta, New Orleans ve San Francisco’nun da bulunduğu yedi kentte belediye başkanlığını siyah kadınlar yürütüyor.

Kaynak: Gazete Duvar (DIŞ HABERLER)