İŞTE GEY KÜLTÜRÜNE DAYANAN VOGUE AKIMININ TARİHÇESİ

GZone Dergi’nin Mayıs 2018 sayısı için, yazarlarımızdan Serhat Pabuççu, “Vogue” akımının detaylarını ele aldı. Madonna’ın ünlü şarkısına adını veren bu dans, aslında gey kültürüne dayanan bir akım.İşte bu yazı:

1960’lı yıllarda drag balolarının ün kazanmaya başlaması ve bu baloların birçok genç geyin hayatını değiştirmeye başlamasıyla bu dans türü de yavaş yavaş yayılmaya ve gay dünyası içerisinde kendine özel bir yer edinmeye başlamıştı.

1980’li yıllarda teknolojinin gelişmesi gay hareketlerinin bilinirlik kazanması ve o zamanların rüya şehri New York’ta düzenlenen drag balolarının da ün kazanmaya başlamasıyla bu dans türü bilinirlik kazanmaya başladı ve toplum tarafından dışlanmış ve hastalıklı olarak görülen gay toplumunun kendisini ifade ediş biçimi ve tutkusu haline gelmişti. Bu tutku o kadar büyüktü ki adına yarışmalar, ödül geceleri ve turnuvalar yapılmaya başlanmıştı.

Bu dans türünün tam anlamıyla yoktan var olarak oluşması ise 60’lı yıllarda tapılası bir algıya sahip Vogue dergisi içindeki modellerin el hareketlerinden ve pozlarından gelmektedir. Daha sonraları ise eski mısır hiyeroglif yazılarından alınan figürlerin eklenmesiyle gelişimine devam etmiştir.

İlk başlarda drag kraliçelerinin yarışmalar sırasında diğer drag kraliçeleri gölgede bırakmak için yaptıkları bir hareket olarak algılanırken. Daha sonraları kendilerini sunuş şekli ve dana sonra ise jüriyi etkileye bilmek için dans türü olarak gelişimini tamamlamıştır.

Bu dans türü 80’li yılların sonuna doğru geldiğimizde ise AIDS ve gay hakları için mücadele eden gay topluluklarının finansal bir kaynağı haline gelmişti. Adına turnuvalar ve yarışmalar yapılıyor, bu organizasyonlar ile yardıma muhtaç geyler için bağış toplanılıyordu. Organizasyonlara olan ilginin çokluğu ve toplanan para miktarının fazlalığı da doğal olarak basının ilgisini çekmeye başlamıştı. Vogue dans turnuvalarının haber kanallarında yer almaya başlamasıyla da yavaş yavaş bu dans türü koreograflar ile dünyaya yayılmaya başlamıştı.

Dünya üzerinde ki bilinirliğini ise; Dönemin geyleri gibi halk tarafından garipsenen, hoşnut olunmayan ve en önemlisi Vatikan tarafından aforoz edilmiş bir ikon olan Madonna tarafından fark edilmesiyle kazanacaktı. Madonna ile bu dans türü 90’ların başında en popüler dönemini yaşadı.

20 Mart 1990’da piyasaya sürülen Vogue şarkısı resmen bu dans türüne ve geylere ithafen hazırlanmış. Şarkının öyküsü 60’lı yılların yaşam tarzını ve modasını yansıtıyordu. Yani kısacası bir manken gibi olmak, bir manken gibi yürümek ve bir starmış gibi doyasıya dans etmekten bahsediyordu. Bu nedenle klipte yer almaları için o dönem New York Harlem’de isim yapmış olan ünlü Vogue dansçıları seçilmişti.  

Vogue teklisinin tüm dünyada 6 milyona varan satış grafiği ve 30 ülkede 1 numara oluşu Madonna’nın o dönemde gerçekleştireceği Blond Ambition World turnesinin ana temasını cinsel açıklık, Vogue,  gay hakları ve AIDS’ten korunma üzerine kurmasında etkili olmuştu. Turne dansçıları olarak da klipte de yer almış dönemin üne kavuşmuş Vogue dansçıları ile anlaşılmıştı.

Madonna, turne sırasında üstlenmiş olduğu gay hakları savunuculuğu yüzünden dile getirdiği söylemler ve turne temasının taşıdığı erotizm nedeniyle birçok eleştiriye maruz kaldı.

Turne sonunda ise Blond Ambition World turnesi sırasında yaşadıklarını, turnede yer alan dansçılarıyla olan ilişkilerini ve gey hakları hakkındaki ciddi söylemlerinin yer aldığı Madonna ile Yatakta filmini yayınladı. Bu filmin Tv kanallarında yayınlanması ve 1990 MTV ödül töreninde Vogue şarkısını Vogue dansıyla sunması Vogue dansını popülerliğini başka bir boyuta taşımıştı.

Böylelikle de Vogue dansı tüm dünyada en fazla bilinen dans türleri arasına girmiş ve tüm dünyadaki gay toplulukları için kendilerini ifade etme biçimi haline gelmiştir.

Bu akımın doğuşunu anlatan 1990 tarihli “Paris Is Burning” isimli belgesel filmi Netflix’te bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bu dönemi anlatan en önemli yapım olan POSE’u ise yine Netflix üzerinden bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz. 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :