863269c786
irfan-degirmenci

İŞTE İRFAN DEĞİRMENCİ’NİN KİTABINDAKİ EŞCİNSEL KARAKTER

Referandum’da “Hayır” oyu vereceğini beyan ettiği için sabah haberlerini başarıyla sunduğu Kanal D’den kovulan spiker İrfan Değirmenci, yurt gazetesine verdiği röportajda kitabındaki eşcinsel karaktere de değindi.

Değirmenci’nin İnkılap Yayınları’ndan 10.000 adet basılarak piyasaya çıkan kitabı “Bir Uyuyup Uyanalım” gündemde yer almasının da etkisiyle kısa sürede ikinci baskısını yaptı.

İrfan Değirmenci kitaptaki karakterleri röportaj verdiği Yurt Gazetesi’ne anlattı. Röportajın, Değirmenci’nin kitabında eşcinsel bir karakterin de yer aldığını öğrendiğimiz kısmı aşağıdaki gibi:

Kitabınızı hangi koşullarda yazdınız ve nasıl bir hikaye anlatıyorsunuz?

Ben çok iddialı bir şey roman yazmak ve cesaret gerektiren bir iş ve buna soyunduğumda referandum filan ortada yoktu. Özellikle geziden beri yaşadıklarımız ortada. Bu son süreçte kendini dışlanmış, ezilmiş ötekileştirilmiş hisseden herkesin hikayesini yazmak istiyordum. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük romancı Yaşar Kemal bu noktada bana örnek oldu. Hayatının son günlerinde ne yapmak istersiniz sorusuna daha iyi yazmak isterim diye yanıt vermiş bir büyük usta, Çukurova’da yaptığı röportajlarla muhabirlikten gelip büyük bir romancıya dönüşmüş Yaşar Kemal varken başka kimseyi örnek alamazdım. Bir meslek büyüğümüz olan Yaşar Kemal’e layık olabilmektir bütün amacım.

Naçizane Yaşar Kemal’in yazdığı bütün kitapların kökleri bu toprakların yüzlerce yıllık efsanelerinde masallarında süslü kültüründe nesilden nesile aktarılmış söylencelerinde benim kitabımda yine aynı şekilde binlerce yıllık bir 7 uyurlar Ashab-ı Kehf söylencesine dayanıyor. Kuran’ı Kerim’de de başka kutsal kitaplarda da geçiyor bu. Ashab-ı Keyf yaşadıkları dönemin sıkıntılarından ve baskısından kurtulmak için bir mağaraya kapanıp yüzlerce yıl uyuyup uyananların hikayesidir. Ortadoğu’da, Asya’da farklı inanışlarda ve kültürlerde de yer edinmiş bir söylencedir. Herkes birbirine peki bu işin sonu ne olacak, biz ne olacağız sorusunu sorarken, umudu her daim korumayı şiar edinmiş yazarın bu sorulara verdiği ufak bir yanıttır belki de.

‘Bir Uyuyup Uyanalım’ kitabının içeriğine dair bir şeyler söylemek ister misiniz?

7 karakterim var. Aynı apartmanda yaşamaya çalışan. Apartmanın adı da Kısmet Apartmanı. Kısmet Apartmanının en üst katında Belkıs Abla var. Belkıs Karaoğlu, Kahramanmaraşlı, Âşık Mahsuni Şerif’in Köyü Berçenek’ten . 68 yaşında yalnız yaşamaya çalışan ve kimine göre evine çöp biriktiren ve aklı dengesini yitirmiş bir kadın, kimine göre ise bir filozof. Belkıs abla’nın köpeği … Kıtmirsu. Üç bacaklı bir sokak köpeği. Bacağının birini trafik kazasında kaybetmiş. Belkıs abla ona yürüteç yapmış. Poyraz Portakaloğlu…. (Boreas Portakaloglu)…

1964’te İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalmış bir Rum ailenin İstanbul’da dönüp yaşamak isteyen eşcinsel oğulları. Onun sevgilisi Mert Korkut. Asker emeklisi babanın eşcinsel oğlu. En büyük hayali İstanbul’da bir barda zennelik yapmak.

Yusuf Türkkan. Şırnaklı bir Kürt. Atama bekleyen bir tarih öğretmeni aynı zamanda. Eşi Meryem Türkkan, Bulgaristan göçmeni bir ailenin Çingene diye dışlanan kızı. KHK ile görevden uzaklaştırılan Türkçe öğretmeni.

Nergis Cezveci tesettürlü bir genç kadın. Yurtta tanıştığı ablaların zorla cemaat yurduna göndermeye çalıştıkları ama o yurda gitmek istemeyen genç bir kadın. Onun hikayesi de çok enteresan onu okuyucuya bırakalım.

Bunlar 7 karakter ve bir köpek… Tıpkı 7 Uyuyanlar’daki gibi. Peki bu 7 kişi ve köpekleri Kıtmirsu o mahallede o apartmanda istedikleri ve var oldukları gibi yaşayabilecekler miydi? İşte kitap bunu anlatmakta. Kitap 6 aylık biz zaman diliminin öyküsü. 30 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı’ndan bir gün sonra başlayıp 21 Mart Bahar Bayramına kadar yaşananların öyküsü.”

Ayrınca Bakın

mert bell edis an

MERT BELL YAZDI: ANBEAN EDİS’İN YENİ ALBÜMÜ “AN”

GZone müzik yazarı Mert Bell, pop müziğin başarılı ismi EDİS’in son albümü “AN”ı yazdı. İşte ...