İŞTE KARŞINIZDA 2019’UN TÜRKİYE’DEN EN HOMOFOBİK VE TRANSFOBİK İSİMLERİ

GZone, 2019'un transfobiklerini ve homofobiklerini tek bir dosyada topladı. İşte bu nadide isimler:

Sevda Demirel: Şarkıcı Sevda Demirel’in Los Angeles’ta yaşayan yeğeni Brandon Demirel’in 3 yıldır birlikte olduğu erkek arkadaşı Danny Carrasco ile evlendiği ortaya çıktı. Demirel bu evliliğe “Maalesef ahlaki değerler bozuluyor. Sapkınlığı alkışlamıyorum. Modernlik bu değil!” şeklinde nefret söylemi üreten bir yorum yaptı.

Murat Övüç-Şahin Action: Şahin Action’un Youtube kanalında yayınlanan ve Murat Övüç’ü konuk ettiği videodaki transfobik açıklamalar tepki aldı. Seks işçiliği yapan ve nezarete düşen translara hakaretler eden Murat Övüç’e Şahin Action “Pride mıydı neydi?” diyerek Onur Yürüyüşü konusunda fikri yokmuş taklidi yaptı. 

Dilek Yıldız Büyükdağ: AKP İzmir Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, AKP’li üyeler Sema Yeşilçimen ve Çile Özkul, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”ndan istifa etmesinin sebebini “Bizim herkesin yaşam tarzına saygımız var. LGBT’liler de bizim kardeşimiz. Ancak toplumdaki bu tip gruplar aile yapısına çok ciddi zararlar veriyor. Biz buna karşıyız” şeklinde konuştu.

Abdurrahman Dilipak: Köşe yazarı Dilipak “Fay hattı nereden geçer” başlıklı yazısında MISIR DELTASINDAN, GÂVUR GÖLÜNE, AMANOSLARA YANİ GÂVUR DAĞINA, AHİR DAĞINA KADAR UZAYAN KIRIK, LUT KAVMİNİN HELAK OLDUĞU O LUT GÖLÜ KIRIĞI, ASLINDA BİR GAY VE LEZBİYEN KIRIĞIDIR, BİZİM KİTAPLARIMIZDA. YASİN 15’TE “2’Sİ VAHİY KÂTİBİ HAVARİ 3 MÜ’MİNDEN”DEN SÖZ EDER. ORADAN UZAKLAŞIR UZAKLAŞMAZ ONLARI KUVVETLİ BİR SES, BİR HAYKIRMA YAKALADI. BU SESLE YOK OLUP GİTTİLER” ifadelerini kullandı. 

Süleyman Soylu: İçişleri Bakanı Soylu, 2019 yılı boyunca defalarca LGBTİ+’ları hedef gösterdi. Bunların en dikkat çekenlerinden biri ise Soylu’nun Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara’da LGBT derneklerine 22 milyon dolar yardım ettiğini iddia etmesi idi. Soylu ayrıca katıldığı bir televizyon programında moderatör Nagehan Alçı tarafından LGBTİ+ yurttaşların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına dair bir soru gelmesi ve İçişleri Bakanı olarak LGBTİ+’ların haklarını savunması gerektiğinin hatırlatılması üzerine ise, “Şunu söyleyeyim, bunun yaygınlaşmasından ve meşrulaşmasından ben şahıs olarak endişe ediyorum. Bu kadar basit. Ben bunu doğru bulmuyorum. Çocuklarıma, aileme, çevreme, akrabalarıma, arkadaşlarıma, yaşadığım çevreye… Ben bunu böyle siyasal bir meşruiyet ve bir yaşam meşruiyeti olarak ben bunu doğru buluyor değilim. Bu benim tercihim. Doğru da değil” dedi.

Serdar Beyhatun: Yılmaz Morgül’ün, Türkiye Kick Boks Şampiyonu Serdar Beyhatun’a gönderdiği mesajlar homofobik imalarla gündem oldu. Milli sporcu kendisine kalp gönderen Morgül’e şaşırdığını belli etti. Bunun üzerine ünlü şarkıcı, “Neden ben insan değil miyim etkilenemez miyim beğenemez miyim birini? Tamam bu suçsa seni beğenmek sana his olarak yakın bulmak özür dilerim. İlk kez birisine yazmak istemiştim bir daha yazmam çok üzüldüm” şeklinde sitemde bulundu.Serdar Beyhatun, Yılmaz Morgül’ün mesajlarını Instagram hesabından “Bu ney şimdi” notuyla paylaştı.Bazı sosyal medya kullanıcıları, Morgül ya da herhangi birinin bir erkek ya da kadını rahatsız edemeyeceğinin altını çizerken aynı zamanda da Beyhatun’un bu mesajları ünlü veya ünsüz bir kadından aldığı zaman da böyle iştahla ifşa edip etmeyeceğini merak ettiklerini vurguladı.

Yobaz basın ve yobaz fenomenler: Haziran ayında LGBTİ+ Onur Haftası ve öncesinde dernekler, yayın organları, fenomenler, ünlüler ve bireysel sosyal medya hesaplarının LGBTİ+ hakkındaki olumlu mesajlar vermesi yobazları çıldırttı.Radikal muhafazakar kesimin yayın organı, gazete müsveddesi Yeni Akit başta olmak üzere, bu kesimden Youtube kanalları LGBTİ+ ile ilgili nefret söylemi içeren videolar yaymaya başladılar. Videoları “nefret söylemi” içerdiği için yayından kaldırılınca da öfkelendiler.

Osman Müftüoğlu: Hürriyet yazarı Fatih Çekirge yazısında, sağlıklı yaşam konusunda bilgiler paylaşan Prof.Dr.Osman Müftüoğlu’nun homofobik açıklamalarına yer verdi. Netflix’teki eşcinsel içeriklerin fazlalığına yorum yapan Müftüoğlu “Ben de toplum sağlığı açısından bunu sakıncalı buluyorum” demiş.

RTÜK: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, FOX Life kanalında yayınlanan “9-1-1” dizisine 3 kez program durdurma cezası verdi. Gerekçe olarak “Yaşlı bir erkek çiftin uygunsuz(!) görüntüleri” gösterildi. RTÜK, eşcinsel birliktelikleri olağan(!) gösteren ‘9-1-1’ dizisini yayınlayan FOX Life’a 3 kez program durdurma cezası uyguladı.

Söylemezsem Olmaz Sunucuları: Beyaz TV’de yayınlanan “Söylemezsem Olmaz” isimli programda Emel Müftüoğlu’nun GZone verdiği röportajda söylediği “Cinsel yönelimim Allah’la benim aramdadır” sözleri ayrımcı ifadelerle yorumlandı.

Yüksel Aytuğ: Yandaş/muhafazakar kanadın amiral gemisi Sabah’ın yazarlarından Yüksel Aytuğ, Eurovision hakkında homofobik ve transfobik satırlar kaleme aldı. Conchita Wurst’ün kostümünü ve Hatari’yi eleştiren Yüksel Aytuğ’un “Eurovision Rezilliği” yazısından o satırlar aşağıda: Eurovision Şarkı Yarışması’nın giderek yozlaştığını gözlemliyorum. Farklı cinsel kimliklerin altı kalın çizgilerle çiziliyor, hatta insanların gözünün içine sokuluyor. Kaba sakalının altına bikini benzeri bir kıyafet, file çoraplar ve topuklu ayakkabılar giyerek sahneye çıkan Conchita Wurst adlı şarkıcının sözde şovu tek kelime ile iğrençti. Görünen o ki yarışma, gündemde kalabilmek için belli lobilere şirin görünmeye muhtaç hale gelmiş. Diyeceğim o ki, böyle bir rezilliğin içinde iyi ki yokuz. Protestoya devam…

Hatice: Selin Ciğerci’nin Snapchat uygulamasında erkek filtresiyle yaptığı sosyal medya paylaşımına ”özüne dönmüşsün.” diye yorum yapan şarkıcı Hatice tartışmalara neden oldu.Selin Ciğerci video ile tepkisini dile getirirken Hatice’ye ”Senden daha çok kadına benziyorum.” dedi. Evli olan Selin Ciğerci evlat edinmeyi düşündüğünü fakat bu ithamdan sonra çok üzüldüğünü söyledi. ”Bana bunu yapan çocuğuma neler yapmaz.” şeklinde üzüntüsünü açıkladı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu: 10 Mayıs 2019’daki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne polisin biber gazlı saldırısı sonucu 25 kişi gözaltına alınıp gece saatlerinde serbest bırakılmış, bir öğrenci ise polis tarafından atılan plastik mermiyle başından yaralanmıştı. Kredi ve Yurtlar Kurumu bu öğrencilerin burslarını kesti. Kurum ayrıc burs ve kredilerini kestiği öğrencilerden ‘borçlarını’ ödemelerini de talep etti.KYK kararına gerekçe olarak yönetmelikteki ‘Burs/Kredi Verilmeyecek Haller’ maddesini gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Ali Erbaş: Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye’de 30 Haziran’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne değindiği konuşmasında LGBTİ+ bireyler için ‘sapkın’ ifadesini kullandı. Temmuz ayında Konya’da düzenlenen 8. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmasında Erbaş, “Aileyi tahrip eden, insani ve ahlaki değerleri hiçe sayan söz konusu propagandanın, özgürlük, onur gibi kavramlarla servis edilmesi bir algı operasyonu ve aldatmacadır.” dedi.

İzmir Valiliği: İzmir Valiliği, 17- 23 Haziran’da kentte düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ etkinliklere izin vermeyeceğini duyurdu. İzmir Genç LGBTİ+ Derneği bu yasağa karşı başvuruda bulundu ancak mahkeme bu yürütmeyi durdurma talebini reddetti.Mahkeme bu kararına gerekçe olarak, “suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike halini” gösterdi.

Yener Özen: Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Yener Özen, Akit gazetesine verdiği röportajda eşcinsellikle ilgili iddialarda bulundu. Özen, eşcinsellere yönelik nefret söylemleri içeren haberler yayımlayan gazeteyle söyleşisinde “Eşcinsellik, gizli servis oyunudur” dedi. Özen ayrıca “Bu yolla tehlike olarak görülen toplumların nüfus artışını bitirmektir. Bu tam bir gizli servis oyunudur ve ihanettir. Eşcinsellik, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam dininde kesinlikle haram kılınmıştır. Ağır cezai umdeleri vardır. Toplumun bir arada olma, çocuk sahibi olarak neslin devamını sağlama, millet olarak yeryüzünde kalma ve devamlılığını sürdürmeyi tehdit eden bir illettir.” gibi cümleler kullandı.

Hakan Kakız: Sosyal medya fenomeni Hakan Kakız, Youtube’ta “Gıybet Mi?” isimli kanaldaki röportaj videosunda LGBTİ+’lerin Türkiye’de ayrımcılığa uğramadığını ve LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü saçma bulduğunu(!) söyledi. Hakan Kakız, katıldığı programdaki LGBTİ+’larla ilgili soruya “Türkiye’de LGBTİ+lerin ayrımcılığa uğradığına, kötü muamele gördüğüne inanmıyorum. Onur Yürüyüşü’ne neden katılmadığımı soruyorlar. Onur Yürüyüşü’nü saçma buluyorum. Kimsenin size(bize) kış kış dediği yok.” diye konuştu.