İŞTE MUSTAFA KOÇ’UN DAVOS İÇİN HAZIRLADIĞI CİNSİYET EŞİTLİĞİ KONUŞMASI

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Mustafa Koç, hayatta olsaydı, Dünya Ekonomik Forumu’nda cinsiyet eşitliği kampanyası, HeForShe’nin 10 Küresel Etki Şampiyonu etkinliğinde konuşacaktı. İşte Koç’un hazırladığı o konuşma.

“Ben gelişmekte olan bir ülkeyi temsil eden tek etki lideri olarak, benzer kültürlerden başka liderleri de bu konuya sahip çıkmaları yönünde cesaretlendirmek istiyorum. Unutmayalım ki, kadınların yeterince özgürleşmediği, güçlenmediği, eğitim ve istihdam olanaklarına erişemediği bir dünyada kalkınma da mümkün olmayacaktır.

EŞİTLİĞİ KONUŞMAK ÇOK DAHA ZOR
Toplumsal cinsiyet eşitliği, gelişmiş ülkelerde bile ulaşılması zor bir hayal gibi. Ancak hepimizin bildiği gibi bu cinsel eşitlik uçurumunu kapatmak gelişmekte olan ülkelerde daha da zor. Hele bu eşitliği sağlamak, konuşmak, cinsiyet normları olan kültürlerde çok daha zor.

LİDERLERE CESARET VERMEK İSTEDİM
Gelişmiş ülkelerden tek HeforShe IMPACT şampiyonu olmaktan gurur duyuyorum. Bu meydan okumayı kabul ettim çünkü benzer kültürlerden gelen liderlere cinsiyet eşitliğini konuşmak için cesaret ve ilham vermek istedim. Sosyal ve iş hayatında erkek egemenliğine, cinsiyet hakkındaki kalıplaşmış yargılara ve seksizme karşı çıkmak bizim sorumluluğumuzda. Çünkü meydan okuma ne kadar zor olursa ödülü de o kadar iyi olur.

KADINI GÜÇLENDİRMEDEN KALKINMA OLMAZ
Özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadınları güçlendirmeden, eğitmeden, özgürlüğe kavuşturmadan dünya çapında kalkınma amacına ulaşmak mümkün olmayacaktır. Gelişmiş ülkelerdeki birçok rol model olan insan, cinsiyet hareketine katkıda bulundular. Şimdi gelişmekte olan ülkelerin daha çok rol model çıkarma zamanı.

FARKINDA DEĞİLDİM
Açıkçası ben bu eşitsizliğin ciddiyetinin boyutunun farkında değildim, taki cinsiyet eşitliği lensiyle bakmaya başlayana kadar. Örneğin iş yaşamında kadın çalışanı geçmişteki performasıyla, erkek çalışanı ise gelecekteki potensiyeline göre teşvik ettiğimizin farkında değildim. Bunun gibi önyargılar topluma ve iş hayatına zarar veriyor. Eşitsizliğin arkasında bunu destekleyen bir literatür var.

OLGUYU GERÇEKLİĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ
Kadını iş yaşamından uzak tutamayız. Benim HeForShe’de sevdiğim şey; bu cinsiyet eşitliği olgusunu bir gerçekliğe dönüştürüyoruz olmamız. Ben bu fırsatı değerlendirerek diğer liderleri ve şirketleri gereken insan gücü ve zamanı ayırarak cinsiyet eşitsizliğini çözmeleri için davet ediyorum. Bugün yayınladığımız rapor yolculuğumuzu, onun ilk adımlarını ve eşitliği gerçekliğe dönüştürmeyi anlatıyor.”

Ben gelişmekte olan bir ülkeyi temsil eden tek etki lideri olarak, benzer kültürlerden başka liderleri de bu konuya sahip çıkmaları yönünde cesaretlendirmek istiyorum. Unutmayalım ki, kadınların yeterince özgürleşmediği, güçlenmediği, eğitim ve istihdam olanaklarına erişemediği bir dünyada kalkınma da mümkün olmayacaktır.”