İŞTE RTÜK’ÜN GÖLGESİNDEN KORKAN, LGBTİ+ SANSÜRCÜSÜ NETFLİX TÜRKİYE’NİN YENİ VUKUATI

Netflix Türkiye, Özge Özpirinçci'nin başrolünü Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk'le paylaşacağı Şimdiki Aklım Olsaydı adlı projesini içindeki eşcinsel karakterlerin sahneleri yüzünden son dakika kararıyla iptal etti.

Yurtdışında LGBTİ+ kiteleler için yaptığı özel çalışmalarla takdir toplayan Netflix, Türkiye’deki ekibi tarafından RTÜK’ün dizi içeriklerine bile müdahale edilmesine izin veridği bir anlayışla yönetiliyor. İddialara göre Netflix Türkiye, Özge Özpirinçci’nin başrolünü Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk’le paylaşacağı Şimdiki Aklım Olsaydı adlı projesini içindeki eşcinsel karakterlerin sahneleri yüzünden son dakika kararıyla iptal etti.

Çağan Irmak’ın yöneteceği Ece Yörenç’in ise yazdığı dizinin ekibi dün sabah ilk kez sete çıktı. Ancak ekip aldıkları son dakika haberiyle şoke oldu.

Netflix yapım şirketi Ay Yapım’a diziyi iptal ettiğini duyurdu. Set ekibi gelen haber üzerine dekorları topladı. Dizinin senaryosunda eşcinsel bir çiftin sevişme sahnesinin olduğu öğrenildi.

Öte yandan Netflix’in Türkiye’de çekmeye hazırlandığı Atiye ve Kulüp projelerinin dışındaki diğer yerli yapımların hazırlıklarını durdurduğu kulislerde konuşuluyor. (Kaynak: TV100)

NETFLİX TÜRKİYE’NİN İLK SANSÜRÜ DEĞİL

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yönetimi, Aşk 101 dizisinde ilk etapta eşcinsel olarak kurgulanan Osman karakterinin kurum ile Netflix arasındaki “ikili görüşmeler” sonucunda değiştirildiğini doğrulamış, BBC Türkçe’ye açıklama yapan, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir RTÜK yetkilisi, “İkili görüşmelerle o karakter konusundaki sıkıntı giderilmiştir” demişti.

NETFLİX TÜRKİYE’DE GÖKKUŞAĞINDAN ÇOK UZAKTA

Ağustos 2019’da yürürlüğe giren ilgili yasa ve yönetmelik ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar RTÜK denetimi kapsamına girdi ancak Netflix Türkiye yönetimi, yayında oldukları Ocak 2016’da beri, hatta LGBTİ+ Onur Haftası’nda da, global marka yönetiminin aksine Türkiye’de sessiz kalmış ve bu topluluğu görmezden gelmişti.