İŞTE “SHAMELESS”IN GENEL AHLAK KURALLARI ÇERÇEVESİNDEKİ YERLİ VERSİYONU “BİZİM HİKAYE”

Uzun süredir Türkçe uyarlaması yapılacağı söylenen “Shameless” dizisinin yerli versiyonunun çekimleri başladı ve setten ilk fotoğraflar geldi.

Tüm dünyada izlenme rekorları kıran Amerikan dizisi  “Shameless”in  Türkçe versiyonu  “Bizim Hikaye”nin çekimleri geçtiğimiz hafta başladı.  “Utanmazlar” olarak anons edilmesine rağmen “Bizim Hikaye” adıyla karşımıza çıkacak dizide Hazal Kaya, Burak Deniz,Reha Özcan ve Nesrin Cevadzade gibi isimler yer alıyor.

FOX ekranlarında yayınlanacak dizinin orjinali Shameless, 6 çocuk babası,sorumsuz Frank Gallagher ile 5 çocuğun bakımını üstlenen kızı Fiona Gallagher’ın hikayesini anlatmaktaydı.

Uyuşturucu, alkol kullanımı, 18 yaşının altındakilerle seks, şiddet, çıplaklık, sahtekarlık ve RTÜK kurallarına göre ekranda yayınlanamayacak her ne varsa içeren “Shameless” dizisinde ergen eşcinsel Ian’ın maceraları da yer almakta.

Türkçe versiyonunda bu içeriklerin asla yer almayacağını ve dizinin klasik yerli dizi formatına gireceğini ise alttaki bültenden anlıyoruz. İşte “Bizim Hikaye”nin konusu:

Hikaye şehrin yoksul semtlerinden birinde yaşam mücadelesi veren bir ailenin içinde ve o ailenin adeta annesi haline gelmiş en büyük çocuğu Filiz karakteriyle başlıyor. Anneleri terk edip gittiğinden beri 5 küçük kardeşine bakan Filiz, alkolik babaları Fikri’ye rağmen ailesine sahip çıkar ve hayata tutunmaya çalışır. Filiz gibi kardeşleri de başlarının çaresine bakmayı öğrenmiş, güçlü ve dik duran çocuklardır. Filiz karakterinin bir küçüğü olan üstün zekalı Rahmet, onun bir küçüğü, şimdiden zorlu bir yasak aşk yaşayan Hikmet, onun bir küçüğü vicdanlı ve duygusal Kiraz, onun küçüğü Fikret ve en küçükleri 1.5 yaşındaki İsmet.

Filiz bütün varını yoğunu kardeşleri için harcayan, onlara adamış, en yakın arkadaşı ve komşusu Tülay’la dertleşen, günü birlik işlerden para kazanmaya çalışan, sorumlulukları kendinden büyük bir genç kızken birden hayatına yakışıklı ve karizmatik karakterimiz Barış girer. Bu esrarengiz genç adam, hem Filiz’in kalbini kazanıp hem de ailenin bir parçası olabilmek için elinden geleni yapacaktır. Filiz’e ilk gördüğü anda aşık olan Barış onu etkileyebilmek için çabalarken, Filiz o kadar zorlu süreç geçirmektedir ki aşka hayatında yer vermek istemez ve Barış’a karşı hissettiklerini inkar etmeye çalışır.

Senelerdir Filiz’e aşık olan polis Memuru Cengiz’in korumacı tavrı da eklenince işler Barış’ın sandığı kadar kolay yürümez. Üstüne üstlük Barış’ın gizlediği kimliği ve esrarengiz yaşantısı da ilişkileri için bir tehlike oluşturur.

Kaynak: İlhan İlmenöz (Milliyet Blog)