İŞTE TÜRKİYE’NİN İLK LGBTİ KOROSU

Mersin’de ‘7 Renk Koro’ isimli Türkiye’nin ilk LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks) korosunun üyeleri karşılaştıkları toplumsal sorunları 13 dilde parça seslendirerek anlatıyor.

Geçen ekim ayında, Mersin 7 Renk Derneği çatısı altında çalışmalarına başlayan koro, kısa sürede adını duyurarak farklı illerde konser vermeye başladı. Seslendirdikleri şarkılarla fark yaratan ve ilgi odağı olan koro, hem eğleniyor hem de yaşadıkları sorunları sanatın gücü ile anlatıyor. Amaçlarının sorunlara dikkat çekmek olduğunu ifade eden solistlerden Gizem Derin, şöyle diyor: Müziği de kullanarak derdimizi anlatmaya çalıştık. Hem rahatlıyor, hem de derdimizi güzelce anlatıyorken neden müziği seçmeyelim dedik. Yeliz hoca ile birlikte ekim 2016 yılında koroyu kurduk. Koromuz kadın, lezbiyen, gey ve trans bireylerden oluşuyor. ‘7 Renk Koro’, 13 dilde şarkı söyleyen çok renkli bir koro oldu. Genelde kadın odaklı şarkılar söylüyoruz. Amacımız derdimizi müziği kullanarak anlatmak. Kendi içimize dönmektense direnmenin bir başka biçimi olarak da müziği kullanmayı tercih ettik.”

HOMOBOFİYE KARŞI MÜZİK
Özel bir koroya şeflik yaptığını ve şarkılara bambaşka anlamlar yüklediklerini belirten şef Yeliz Güzel ise, “3 koro çalıştırıyorum ama bu koro benim için çok özel. Bu koro Türkiye’de ilk ve tek. Koromuz aslında ayrımcılığa karşı, homofobiye karşı yürütmüş olduğumuz bir proje aslında. Çalışmalarımız haftada 1 gün 2 saat” diye konuştu.
Koroya destek vermek için Mersin’e gelen trans şarkıcı ve oyuncu Ayta Sözeri ise, şunları söyledi:
“Heyecanlıyım çünkü Türkiye’de ilk defa böyle bir koro kuruldu ve sahne alıyor. İnanılmaz sesleri bir araya getirmişler. Çok renkliler ve farklı söylüyorlar. İnsanların sevgisizliğine, kimsesizliğine, yalnızlığına şarkılarla cevap verecekler. Hem de her dilden, her renkten ve her telden.”

Tarzları ile fark yaratan koro, önümüzdeki süreçte de farklı illerde düzenlenen festivallerde sahneye çıkacak.

Kaynak: Birgün(DHA)