İŞTE VICTORIA’S SECRET’IN İLK TRANS MODELİ

Transfobik açıklamaları ve büyük beden modeller hakkındaki olumsuz konuşmaları ile tepki çeken Victoria's Secret, ilk transseksüel modelini kreasyon yüzü yaptı.

Geçen yıl bir yöneticisinin “büyük şovlarda büyük beden ve trans birey kullanmayı tercih etmedikleri” yönündeki açıklamasının ardından tepki çeken marka, ilk transseksüel modelini kreasyon yüzü yaptı.

Brezilyalı model Valentina Sampaio, Victoria’s Secret’in ilk transseksüel modeli oldu.

Markanın Secret Pink koleksiyonu için Instagram’da sahne arkası çekimleri paylaşan model, “Hayal kurmaktan hiç vazgeçmedim” notu düştü.

Bir süre önce marka ile podyumda çalışmaya başlayan Sampaio, böylece ilk kampanya yüzü de oldu.

Ed Razek tepki çekmişti

Victoria’s Secret pazarlama müdürü Ed Razek’in Vogue dergisine verdiği röportajda söyledi sözlerle markanın tepki çekmesine ve geçen yıl tarihinin en düşük reytingini almasına sebep olmuştu.

Razek, söz konusu röportajda “Şovda transseksüel ya da büyük beden model kullanmayı düşünüp düşünmediğimizi soruyorsunuz” demiş ve eklemişti:

Kardeş şirketimiz Lane Bryant, büyük beden modellerle defile yapıyor. Bunu sadece satış yaptığımız pazara sunuyoruz, Victoria’s Secret gibi tüm dünyaya sunmuyoruz.”

Razek’in özür dilemesi yeterli olmamıştı.

Karlie Kloss yollarını ayırmıştı

Marka bir süredir, podyuma sadece çok uzun ve ince modelleri çıkarmasıyla ilgili eleştiriler alıyordu.

Marka ile çalışan ünlü modellerden Karlie Kloss, Victoria’s Secret ile yollarını ayırmış, nedenini ise şöyle açıklamıştı:

“Onların yansıttığı imajın benim gerçekte kim olduğunu yansıttığını düşünmüyordum ve dünya çapındaki genç kadınlara güzel olmanın bu olduğunun anlatılmasından rahatsızdım.” (PT) 

Kaynak: BİANET