İZLE: EŞCİNSEL YAZAR JAMES BALDWIN’İN HAYATI BELGESEL OLDU

Afroamerikan yazar James Baldwin’in hayatinin anlatıldığı belgesel “I Am Not Your Negro”nun ilk fragmanı görücüye çıktı.

Queer Almanya’nın haberine göre, 20. yüzyılın önemli yazarlarından biri olan Afroamerikali yazar ve sivil haklar savunucusu James Baldwin’in hayatını beyazperdeye aktaran “I Am Not Your Negro” belgesel filminin ilk fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Eserlerinde ABD’de yaşanan ırk sorunlarının yanı sıra, eşcinselliği de konu olarak işleyen Baldwin, 1987 yılında mide kanseri nedeniyle aramızdan ayrıldı ve ardında birçok değerli eserlerinin yanında, modern çağın Amerika’sındaki ırkçılığı anlatan eseri “Remember This House”u da tamamlanmamış olarak bıraktı.

“I Am Not Your Negro” belgesel filminin yönetmenliğini Raoul Peck üstlendi. Peck, filmde Badwin’in bire bir orijinal alıntılarından alındığını ve Samuel L. Jackson’ın sesiyle hayat bulduğunu söyledi.

3 Şubat tarihinde Amerika’da sinemalarda gösterime girecek olan film ayrıca Oscar-Shortlist “En İyi Belgesel” dalında yer alıyor.

Haber: Serkan Gökçe