İZLE: İÇİNDEN LGBT ONUR YÜRÜYÜŞÜ GEÇEN 5 MUHTEŞEM FİLM

LGBT Onur Yürüyüşlerini başlatan Stonewall ayaklanmasını konu edinen STONEWALL filiminin yakın zamanda gösterime girecek olması şerefine, içinden LGBT ONUR YÜRÜYÜŞÜ geçen önemli filmleri Murat Renay sizin için listeledi.

Bu yazı GZONE DERGİ’nin Haziran 2015 sayısında yayınlanmıştır.

MILK

Eşcinsel sinema adına güzel işler yapan Gus Van Sant’ın yönettiği 2008 Amerikan filmi MILK’in konusu Amerikalı bir eşcinsel olan Harvey Milk’in etrafında gelişir.San Fransisco’lu aktivist Harvey Milk rolünü canlandıran Sean Penn’in muhteşem oyunculuğuyla her rolün altında kalkabileceğini kantıladığı filmde aktivist Harvey Milk’in binlerce insanı örgütlediği Onur Yürüyüşleri de büyük önem taşır.

Birçok festivalden adaylık ve ödülle dönen Milk, 90’Lı yılarda vizyona giren Philadelphia filminin izinden giderek büyük film stüdyolarının ve büyük oyuncuların da eşcinsel bireylere ait hikayeleri başarıyla işleyebileceğini anlatır.

Filmin yan rollerinde, eşcinsel dostu aktör James Franco’nun yanı sıra Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna ve Denis O’Hare yer alır.

MILK’in Fragmanı Burada:

 

pride film gzone

PRIDE- ONUR:

2014 yapımı Pride filmi, eğer bu konuda daha iyi bir film yapılmazsa, Onur Yürüyüşü’ne giden çetrefilli yolları, en ses getiren şekilde anlatan filmlerin başında gelecek.

Eşcinsellerle madencilerin dayanışmasını, gerçek olaylardan yola çıkarak anlatan “Pride” filmi İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi BAFTA ödüllerinde, “en iyi çıkış yapan İngiliz senarist, yönetmen ya da yapımcı” ödülünü kazandı. Birleşik Krallık’ta 1984 yılında greve giden madencilere destek veren eşcinsellerin hikâyesini anlatan Pride filminin senaristi Stephen Beresford ile yapımcısı David Livingstone, 68. BAFTA ödüllerinde “en iyi çıkış yapan İngiliz senarist, yönetmen ya da yapımcı” ödülünü de kazandı.

“Lezbiyen ve Geyler Madencilerle Dayanışıyor” grubunun madencilerle dayanışma hikâyesi, 4. Pembe Hayat KuirFest kapsamında Türkiye’de ilk kez Ankara’da gösterilmişti. Daha sonra 2015’teki İstanbul Film Festivali’nde de yer alan filmin gerçek kahramanları arasında bulunan aktivistler Gethin Roberts ve Nicola Field da festival kapsamında Ankara’daydı. Roberts, Aralık ayında gerçekleşen 3. Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum için Kaos GL Derneği’nin konuğu olmuştu.

Başrollerini Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West’in oynadığı ve Matthew Warchus’un yönettiği filmin senaryosunu Stephen Beresford kaleme aldı.

PRIDE’ın Fragmanı Burada:

PARADA- GEÇİT:

Muhtemelen birçok insanın adını pek duymadığı bu Sırbistan yapımı film, homofobinin yoğunlukla hissedildiği Belgrad sokaklarında LGBT Onur Yürüyüşü yapmak için canını dişine takan bir avuç eşcinselin hikayesini anlatır. Polisin güvenliklerini sağlamayı reddettiği bu onur yürüyüşü katılımcıları kendilerini koruyacak fedailer aramak için eğlenceli bir mücadele içine girerler.

2011 yapım, her ne kadar sonunda dramatik bir şekilde bitse de genelinde komedi ağırlıklı bu film, Srđan Dragojević tarafından yönetilmiştir.

Bu film, ara ara Digiturk’ün Moviemax Festival kanalında gösterilmekte.

PARADA-GEÇİT’in Fragmanı Burada:

 

STONEWALL:

1995 yapımı Stonewall filmi, eşcinsel tarihçi Martin Duberman’ın aynı isimli hatıra yazısından esinlenilmiştir. Stonewall, çağdaş Amerikan gey hakları hareketinde tanımlayıcı bir olay olan Stonewall ayaklanmalarından önceki haftaları kapsayan bir kurgu hikâyeyi anlatır. Stonewall, Britanyalı yönemten Nigel Finch’in AIDS’le ilgili bir hastalıktan ölmesinden önce yönettiği son filmidir.

Stonewall filminin oyuncuları arasında Guillermo Díaz, Frederick Weller, Duane Bouette ve Brendan Corbalis yer alır.

Film, kurgusal bir eser olmasına rağmen Finch, ayaklamalar sırasında Stonewall Inn’de bulunan birçok kişi ile çekilen röportajları filmin içerisine yedirerek belgesel unsurlar yaratır.

Tiyatro oyununa uyarlnanan film, 2007’de Londra’da ve Edinburgh Film Festivali’nde de yer aldı.

Ünlü yönetmen Rolland Emmerich’in yönettiği ve uzun zamandır prodüksiyonunun tamamlanması beklenilen aynı isimli 2015 tarihli film ABD’de 25 Eylül’de gösterime girecek. Başrollerinde Jonathan Rhys Meyers, Ron Perlman ve Jeremy Irvine gibi oyuncuların olduğu film yine aynı konuyu yani Stonewall ayaklanmalarını, merkezine 20’li yaşlarında yakışıklı bir eşcinseli koyarak anlatacak.

2015 tarihli STONEWALL Filminin Fragmanı Burada:

 

PRAYERS FOR BOBBY- DUALAR BOBBY İÇİN:

Eşcinsel olan oğluna din baskısı yaparak intiharına sebep olan bir annenin LGBT aktivisti olma yolculuğununun anlatıldığı, tüm zamanların en duygusal LGBT temalı filmlerinin başında gelen bu filmde “anne” rolünü muhteşem Sigourney Weaver oynadı.

Leroy Aarons’un aynı adlı romanından uyarlanan film ABD’de aile drama filmleri üreten Lifetime kanalının orijinal prodüksiyonu olarak bu kanalın en ses getiren işlerinden biri oldu.

Filmde Sigourney Weaver’a Henry Czerny, Ryan Kelley, Austin Nichols, Carly Schroeder gibi oyuncular eşlik etti.

Filmin son sahnesinde ABD’nin LİSTAG’ı, yani LGBT anne-babalarının örgütü, PFLAG’ın Onur Yürüyüşü’ndeki kortejinde yer alan anne Mary Griffith’in, oğlunun ölümünden sonra yaşadığı değişimin son durağı olarak bu kortejde yer alışı filmin en muhteşem anlarından biridir.

Bu film, ara ara Digiturk’ün Moviemax Family kanalında gösterilmekte.

PRAYERS FOR BOBBY’nin Fragmanı Burada: