İZLE: İŞTE AYTA SÖZERİ’NİN DUYGULANDIRAN TED X KONFERANSI KONUŞMASI

Oyuncu ve şarkıcı Ayta Sözeri’nin geçtiğimiz aylarda TED X konferansında yaptığı konuşmanın videosu yayınlandı. Konuşma, izleyen tüm LGBTİ bireyleri çok duygulandıracak.

Konuşmasında ayrımcılığa ve ayrıcalığa karşı olduğunu söyleyen Ayta Sözeri, kendi çizdiği gidilmeyen yolda ulaşmak istediği yere dayanışmayla vardığını söylüyor. Bu yolculuğun sadece kendi kişisel mücadelesiyle değil; insanların vicdanlarına kulak vermesiyle, kalplerinin gözlerini açmasıyla gerçekleştiğine inanıyor.

Konuşmasının içinde 7 tane insan hakları derneği kurduğundan ve pek çok oluşumda aktivisit/gönüllü olarak yer aldığından bahseden Sözeri, çok alkış alan konuşmasında seks işçisi arkadaşlarına da değiniyor ve öldürülen trans bireylerden de bahsediyor.

Ayta Sözeri’nin bu konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

AYTA SÖZERİ KİMDİR?

Ayta Sözeri, Nürnberg’de doğup altı yaşına geldiğinde ailesiyle İzmir’e yerleşti. Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Sözeri, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda Türk Müziği eğitimi de aldı. Hayat Bağları adlı diziyle televizyon dünyasına giriş yapan oyuncu, devamında da pek çok popüler dizide yer aldı. “Kayıp Şehir” dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Sözeri, Ulan İstanbul dizisiyle kariyerine devam etti. Ayta Sözeri’nin yer aldığı ilk filmlerden olan “Güneşi Gördüm” Singapur Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Cast Ödülü alırken, Emre Yalgın yönetmenliğinde çekilen “Teslimiyet” filmindeki rolü ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülüne lâyık görüldü. Son olarak, Gülse Birsel’in yazıp, Ozan Açıktan’ın yönettiği “Aile Arasında” filminde rol olan Sözeri, SİYAD Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı. Yurt içi ve yurt dışı konserlerine devam eden Sözeri, aynı zamanda aktivist bir hak savunucusudur.

AYTA SÖZERİ, Kasım 2015’te GZone Dergi’nin kapak konuğu olmuştu. Bu röportajı okumak için tıklayınız.