863269c786
obama

İZLE: OBAMA VEDA KONUŞMASINDA LGBT’Yİ UNUTMADI

ABD tarihinin ilk LGBT destekçisi Başkanı olan Barack Obama, Beyaz Saray’daki yerini yeni başkan Donald Trump’a bırakmaya hazırlanıyor. Başkan Obama, geçtiğimiz gün Chicago’da kariyerinde son kez Başkan olarak kürsüye çıkarak veda konuşmasını gerçekleştirdi. 

ABD’nin LGBT hakları bakımından büyük adımlar atmasının mimarı olarak görülen Obama, konuşmasına 240 yıl boyunca ABD’nin nesiller değiştikçe edindiği gelişmeden bahsederek başladı. ”Ülkemiz her yeni nesilde, ileriye adım atarak demokrasinin ve eşitliğin mücadelesinde olmuştur. Ben Başkan olmadan önce, İran’ın nükleer araştırmalarına son vereceğini, Küba ile ilişkilerimizin düzeleceğini veya ABD’de eşcinsellerin evlenebileceğini söyleseydim, bunlara hiç birimiz inanmazdı.” cümlesiyle konuşmasına başlayan Obama, Başkanlık dönemi boyunca atılan adımları bir bir sıraladı.

Konuşmasının sonunda ABD’nin dünya genelindeki sorumluluklarından bahseden Başkan, ”Biz Amerika olarak dünyaya eşitliği ve demokrasiyi getirmekle görevliyiz. Demokrasi, Kadın hakları, insan hakları ve LGBT haklarına tüm dünya sahip olana dek mücadelemiz sürecektir” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Ayrınca Bakın

weibo

ÇİN’İN SOSYAL MEDYA PLATFORMU WEIBO LGBTİ’LERİN TEPKİSİ YÜZÜNDEN GERİ ADIM ATTI

Çin’in dev sosyal medya platformu Sina Weibo, sitesindeki eşcinsel içeriklerin kaldırılmasına ilişkin kararını protestolar sonrasında ...