İZLE: TOM OF FINLAND’IN HAYATI SİNEMA FİLMİ OLUYOR

Finlandiya’nın LGBT dünyasına armağanı, 1950’li yılların en büyük eşcinsel ikonlarından, Tom Of Finland olarak bilinen ressam Touko Laaksonen’in hayatı sinema filmi oluyor. 

 

Tom Of Finland Kimdir?

Touko Laaksonen adlı 1920 doğumlu bir çizer tarafından resmedilen erotik erkek eşcinsel çizgi dizisi. dizinin tamamı Tom Of Finland olarak ifade edilir. karakterler eşcinsel fetiş tiplemelerinden olan denizcilerden tutun, zenci, polis, işçi,kovboy tipine kadar birçok alanda varlık gösterirler. Çizimlerde araya sıkıştırılmış sado-mado karelerden tutun, bunun zimni olarak satır arasında bir anlamda ifadesi olan üniforma/deri uzun sıkı çizmeler sık sık yer alır.

Karakterlerin hemen hemen hepsi son derece maskülen, üçgen vücutlu, yakışıklı tiplerdir. hemen hemen hepsi body salonundan çıkmış tiplerdir.

İlk çizgi film karekterlerinin ilk yayınladığı dönemde erkek eşcinsel tiplemesine uymadığı için popüler olmayacağı ilan edilmesine rağmen, aslında bilinen imajın sadece stereotip olduğu ve eşcinselliğin kimsenin tekelinde olmadığı patlayan satışlarla görülmüştür. 1950’lerden sonra önemli eşcinsel ikonlardan biridir.