İZMİR’DEKİ LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜ YASAĞI KALDIRILMADI

Mahkeme, İzmir Onur Yürüyüşü’ne getirilen yasak kararında yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

Mahkeme, İzmir Onur Yürüyüşü’ne getirilen yasak kararında yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Onur Haftası Komitesi, çağrısını yineledi: Yarın (22 Haziran) saat 18:00’de basın açıklamamızı yapmak üzere Kıbrıs Şehitleri Starbucks (Eski Leman Kültür) önünde buluşacağız.

İzmir Onur Haftası kapsamındaki etkinliklerin bir kısmına getirilen yasağın yürütmesini 19 Haziran’da durduran İzmir 1. İdare Mahkemesi, yürüyüş yasağına ilişkin kararını da bugün açıkladı.

İzmir Onur Haftası kapsamındaki etkinliklerin bir kısmına getirilen yasağın yürütmesini 19 Haziran’da durduran İzmir 1. İdare Mahkemesi, yürüyüş yasağına ilişkin kararını da bugün açıkladı.

Mahkeme, yarın (22 Haziran) yapılacak İzmir Onur Yürüyüşü’ne Valilik yasağında Genç LGBTİ+ Derneği’nin yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

Mahkeme bu kararına gerekçe olarak, “suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike halini” gösterdi. Öte yandan, İzmir Onur Yürüyüşü senelerdir barışçıl bir şekilde gerçekleştiriliyor.

#OnurYasaklanamaz

İzmir LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi karara ilişkin şunları söyledi:

“Mahkeme kararı açıklandı. 7. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü yasağına yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Yarın (22 Haziran) saat 18:00’de basın açıklamamızı yapmak üzere Kıbrıs Şehitleri Starbucks (Eski Leman Kültür) önünde buluşacağız. Tüm LGBTİ+’ları ve hak savunucularını bekliyoruz!

#OnurYasaklanamaz”

Ne olmuştu?

İzmir Valiliği, 7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası’nı “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A-C maddeleri gereğince ilimizde yaşayan insanların  huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması;  milli güvenlik, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması;  milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, olası şiddet ve terör olaylarının önüne geçilebilmesi” gerekçe göstererek 14 Haziran’da yasaklamıştı.

Kaynak: KAOS GL