İZZET ÇAPA: TÜRKİYE’DE ŞU ANDA GECE HAYATI DİYE BİR ŞEY YOKTUR!

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone, Mart 2016 sayısında İZZET ÇAPA ve ESMA ER’i “Cinsiyetsiz Tuvalet”e soktu. #CinsiyetsizTuvalet, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün girişimleri sonucunda geçtiğimiz ay hizmete açılmıştı.

Bu kadar da değil!

Gzone Dergi Mart 2016 sayısında Türkiye’nin on parmağında on marifeti olan, gece hayatının dahisi, basının araştırmacı gazetecisi İZZET ÇAPA röportajında gece hayatından, LGBT direnişine, gazetecilikten, sosyal medyaya kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Röportaj: Onur Özışık & Murat Renay 
Fotoğraflar: Merve Hasman 
Moda Direktörü: Kerem Can Dum,
Makyaj: Deniz Eda Göze 
Saç: Filiz Postacı (MOS BEBEK) 
Mekan: Hilton Istanbul Bomonti

İşte bu özel röportajdan göze çarpanlar: 

Türkiye’deki ve Avrupa’daki gece hayatını göz önünde bulundurursak gece hayatındaki “gey etkisi”ni nasıl buluyorsunuz?

Ben ötekileştirilen her şeye karşı olduğum gibi bu söyleme de karşıyım. LGBTİ’yi çok öven şeylere de karşıyım. Tamam yıllarca ötekileştirildi eşcinseller ve trans bireyler. Artık kabul edelim ki İstanbul’da belli yerlerde fazlasıyla kabul görüyorlar. Bugün Türkiye’nin en büyük şirketlerinde geyler çok önemli pozisyonlarda yer alıyor. O zaman kusura bakmasın ama kimse de çıkıp ötekileri ötekileştirmesin. Faşist bir dairenin içinde debelenip duruyoruz.

Peki ya kanunen LGBTİlerin haklarının verilmesi?

Kanunları devlet adamlarına sorun. Ancak nerede yaşarsanız yaşayın aşk ve duygu kanun tanımaz. İşin içine aşk giriyorsa yemişim kanunları.

LGBTİ aktivizmi konusuna bakışınız?

Bana çok soran oldu; neden Onur Yürüyüşlerine gitmiyorsun arkadaşım?” diye…

Kimisi önde yürür kimisi geri planda durup sadece beynini kullanır. Bugün LGBTİler haklarını sonuna kadar düzgün savunuyorlar ancak hatalı yaptıkları bir şey var; onlar da ötekileştirmeye başladılar. Bence bu yanlış.

Bence sorgulanması gereken kanunlar, insanların önünü kesen politikacılar vb değil, “aydın” kisvesi altında ahkam kesip kendi özel hayatında istediğini yaşayıp korkak olan insanlardır. Örf ve adetleri unutmadan yaşamak lazım. Kimse kimseyi sorgulayamaz elbette ama insanların gözüne illa ki bazı şeyleri sokmamak gerekiyor. Bunu taşkınlıkla yapanlar da ne yazık ki aydın geçinen kişilerdir ama bu harekete zarar veriyorlar. Sokakta eşcinselliğini rahat yaşayan insanlara da zarar veriyorlar. Yaşadıklarımızı bu toplumun örf ve adetlerinden uzak tutamayız. Ahlak denen kavramın toplumsal normlar sonucu üzerimize ‘yıkılmış’ bir olgu olduğuna inanıyorum. Fakat nasıl bir Suudi Arabistan değilsek Amerika olmadığımızı da kabul etmek lazım.

GZONE DERGİ’NİN “MART 2016” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

(Mart 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Click To Read”e ya da alttaki kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

kapak


gzone indir ikon

google

apstore
(Mart 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Read Now” a ya da dergi kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :