JAPONYA’DA 13 EŞCİNSEL ÇİFT EVLENMEK İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU

Japonya'da 13 eşcinsel çift, Sevgililer Günü'nde mahkemeye başvurup evlenmelerine izin verilmesini istedi.

Dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip ülkelerin oluşturduğu G7 grubunda eşcinsel evliliğin yasal olmadığı tek ülke Japonya. Ülkede 13 eşcinsel çift, Sevgililer Günü’nde mahkemeye başvurup evlenmelerine izin verilmesini istedi.

Chizuka Oe ve Yoko Ogawa tam 25 yıldır beraberler.

Geçen ay bir sabah evliliklerini kaydettirmek için Tokyo’nun batısında Nakano Evlendirme Dairesi’ne gittiler. Herkes gibi sıra beklemelerine rağmen diğer çiftlerin işlemleri birer birer bitirilirken Oe ve Ogawa’ya sıra gelmedi. Herkes gittikten sonra bir görevli yanlarına yaklaşıp “Üzgünüm ama evlenme isteğinize olumlu yanıt veremeyeceğiz” dedi.

Oe ve Ogawa gibi 5 lezbiyen ve 8 gay, toplam 13 çift, evlilik konusunda kendilerine uygulanan ayrımcılığın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle 14 Şubat Sevgililer Günü’nde mahkemeye başvurdu.

Japonya’da eşcinsel çiftler ne kadar uzun süredir birlikte yaşıyor olsalar da, hükümet onlar arasında herhangi bir resmi bağı yok saymakta ısrar ediyor.

Ocak ayında yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, ülkede 20-59 yaş arasındakilerin yüzde 80’e yakını eşcinsellerin evlenmesine olumlu bakıyor.

Ancak kamuoyundaki bu olumlu algıya karşın Japonya’da hükümet ve destekçileri, Japonya Anayasası’nın bir maddesini bahane ederek gereken adımları atmaktan kaçınıyor.