JK ROWLING’İN TRANSFOBİK AÇIKLAMALARI ÜÇ YAZARIN BAĞLI OLDUKLARI AYNI AJANSTAN AYRILMASINA SEBEP OLDU

Transfobik açıklamaları yüzünden büyük tepki alan Harry Potter serisi yazarı JK Rowling'e oyunculardan sonra bir tepki de aynı ajansta olduğu yazarlardan geldi.

Harry Potter serisinin yaratıcısı J. K. Rowling’in geçtiğimiz günlerde yaptığı trans karşıtı açıklamalara yönelik tepkiler giderek büyüyor. Onur ayında ve siyahlara karşı polis şiddetinin dünya çapında protesto edildiği, aynı zamanda pandemi sebebiyle birçok insanın temel kaynaklara erişimin sınırlandığı bir dönemde takipçi kitlesiyle trans karşıtı tweetler paylaşan yazar, tartışmaların odağında. Rowling’in, Devex adlı internet sitesinin ‘Covid-19 Sonrası Regl Olan İnsanlar İçin Daha Eşit Bir Dünya’ adlı makalesinde neden ‘kadın’ sözcüğü yerine “regl olan insanlar” dendiğini sorgulayan tweeti tartışmaların fitilini ateşlemişti.

Bu açıklamanın ardından sadece kadınların değil, trans ve non-binary bireylerin de regl olduğunu savunan birçok kişiden ve LGBTİ+ topluluğundan gelen tepkilere cevaben tweet’ler atan Rowling, tartışmaların daha da büyümesine sebep old.

Mara Wilson, Zara Larsson, Jonathan Van Less, Jameela Jamil, Juno Birch ve Sarah Paulson gibi birçok ünlü ismin yanı sıra, Harry Potter ve Fantastik Canavarlar serilerinin oyuncularından da Rowling’i eleştiren açıklamalar gecikmedi. LGBTİ+ intiharlarını engellemek için çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan The Trevor Project’in internet sitesinde yayınlanan yazısında Daniel Radcliffe, yıllardır The Trevor Project’le işbirliği yapan biri olarak kendini bir şeyler söylemek zorunda hissettiğini ve bu açıklamalarının kendisiyle Rowling arasında bir atışma olarak lanse edilmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Trans kadınlar kadındır. Aksi yöndeki her açıklama trans bireylerin onurunu, kimliğini yok sayar, bu konuda benden ve Rowling’den çok daha uzman olan profesyonel sağlık çalışanlarının söylediklerine ters düşer.”

Radcliffe ayrıca, Rowling’in açıklamaları yüzünden Harry Potter kitaplarıyla aralarındaki bağın zarar gördüğünü hissedenlere de kitapla aralarındaki kutsal bağı bozmamaları gerektiğini ve kitapların okurlara öğrettiklerinin her şeyden güçlü olduğunu söyledi.

Bir başka Harry Potter oyuncusu Emma Watson ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘beyan’ kavramına vurgu yaparak şunları söyledi: “Trans bireyler, kim olduklarını söylüyorlarsa odurlar ve sürekli sorgulanmadan ve söyledikleri kişi olmadıkları onlara hatırlatılmadan yaşamayı hak ediyorlar.”

JK Rowling’in transfobik bu sözlerine bir tepki de Fox Fisher, Drew Davies and Ugla Stefanía Kristjönudóttir Jónsdóttir (Owl Fisher) isimli yazarlardan, onları JK Rowling’te beraber temsil eden “The Blair Partnership” isimli ajansa geldi. Bu yazarlar, The Blair Partnership isimli ajansın Rowling’in transfobik sözleri konusunda hiçbir açıklama yapmamasına tepki göstererek bu ajanstan ayrıldılar.

Kaynak: Altyazı ve The Guardian