JOBS ANITI KALDIRILDI

 

2011 yılında ölen Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un anısına yapılan anıtı, geçtiğimiz günlerde Tim Cook’un eşcinsel olduğunu söylemesi üzerine kaldırıldı.

Reuters’ın söylediğine göre, yaklaşık 2 metre boyundaki iPhone heykeli, St. Petersburg üniversite kampüsüne ZEFS (Batı Avrupa Finansal Birliği) başkanı Maxim Dolgopolov’un girişmiyle 2013 yılında yerleştirilmişti.

ZEFS’in  yaptığı açıklamada Rusya’nın “eşcinsel propagandası” karşıtı kanunlarını ihlal ettiği gerekçesiyle heykeli kaldırdığını söyledi.

ZEFS’in açıklaması “ Apple CEO’su Tim Cookaçık olarak cinsel sapkınlık için çağrı yaptığında, heykel, çocukların geleneksel aile değerlerini reddetmelerini desteklemesi sebebi ile Rusya’nın federal kanunları sebebi ile kaldırılmiştır.” şeklinde oldu.

Rusya Hükümeti geçen yıl kabul edilen bir yasa ile, çocukların, eşcinsellik veya geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandaları hakkında eğitilmesi yasaklanmıştı. Bu kanunun kabul edilmesi, iPhone heykelinin yerleştirilmesinden birkaç ay sonrasına denk gelmişti. Kanun, Sochi 2014 Kış Olimpiyatları öncesi ülkenin LGBT topluluğu üzerindeki ağır baskı uygulamasından sonra sert bir şekilde eleştirilmişti. Fakat, Başkan Vladimir Putin, kanunu savundu ve bir ayrımcılık yaratmayacağını söyledi.

Rusya’nın 2015 yılı başında, ülkede iPhone ve iPad satışını yasaklayacak bir kanun tasarısı getireceği söylentiler arasında.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here