JONATHAN VAN NESS’TEN EŞCİNSEL OLARAK AÇILAN HOMOFOBİK POLİTİKACIYA TEPKİ

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin eski milletvekillerinden, homofobik açıklamalarıyla bilinen Aaron Schock, eski yaptıkları için özür dilemeden eşcinsel olarak açılınca Queer Eye'ın Jonathan Van Ness'inden konuyla ilgili tepki aldı.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin eski milletvekillerinden, homofobik açıklamalarıyla bilinen Aaron Schock, geçtiğimiz sene Coachella müzik festivalinde bir erkek ile öpüşürken görüntülenmişti.

Illinois’de cumhuriyet temsilciliğini yapan Schock, 2015 yılında kamu ve kampanya fonlarını kötüye kullandığı iddiasının ardından istifa etmiş ancak görevi sırasında LGBTi+ nefretini saklamaktan kaçınmamıştı. Orduda LGBTİ+’ların görev almasını engelleyen yasanın kaldırılmaması ve nefret suçlarına karşı verilecek cezaların azaltılması için oy kullanmıştı.

Schock geçtiğimiz günlerde, Instagram’da ve resmi internet sitesi üzerinde eşcinsel olarak açıldı ancak geçmişte LGBTİ+’lara verdiği zarar yüzünden özür dilemedi. Schock sadece “Bazı siyasi yaklaşımlarımın LGBTi+’nin ana akımına ters düştüğünün farkındayım ve bu farklılıklara saygı duyuyorum. Umarım insanlar da bana saygı duyar” demekle yetindi.

Netflix programı Queer Eye’ın en sevilen isimlerinden Jonathan Van Ness, Aaron Schock’a tepki gösterdi. Van Ness, Schock’un açılmasının çok az insanı şaşırttığını çünkü zaten pek çok gay club’da ve hatta Coachella’da bir erkeğe mastürbasyon yaparken görüntülendiğini hatırlattı. Aaron Schock’un yaptıkları için özür dilememesine tepki gösteren Van Ness, Shock’un eşcinsel olduğu için kendisinin kurban olduğunu ve tepki aldığını düşünmesine ise “Kavgamıza katıldığına sevindim, umarım yaptığın çirkin şeyleri düzeltmek için uğraşırsın” ifadesini kullandı.