JUNINHO: EŞCİNSEL SPORCULAR BU YÜZDEN ORTAYA ÇIKMIYOR

Fransız ekibi Olympiqe Lyon, cumartesi günü Şampiyonlar Ligi çeyrek final turunda Manchester City’i eleyerek yarı finale yükseldi.

Tüm dünyada ses getiren bu galibiyet sonrası Lyon kulübü galibiyete ve yarı finale dair açıklamalarda bulunurken kulübün sportif direktörü Juninho Pernambucano farklı bir noktaya dikkat çekti.

Brezilyalı olan Pernambucano, Brezilyalı futbolcuların LGBTİ+ karşıtlığıyla bilinen Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’yu desteklemesine öfkelendiğini söyledi.

“Bolsonaro gibi insanları nasıl desteklersiniz?”

Chuteira’ya konuşan Juninho, “Sağcı siyaseti destekleyen futbolcuları gördükçe isyan ediyorum. Bizler dipten geldik, en aşağıdan. Bu kitleleri temsil ediyoruz. Bolsonaro gibi insanları nasıl desteklersiniz?” dedi.

Oyuncuların, oluşan haksızlıklara karşı siyasi olarak bir tavır almaktan çekindiğini söyleyen Juninho, şöyle devam etti:

“Oyuncuların marjinalleştirilmesine büyük bir ilgi var. Taraftar da bunu talep ediyor. Medya da bu baskıyı kuruyor oyuncu üzerinde. Medya oyuncunun marjinal ama cahil kalmasından yanadır. Hiçbir şey konusunda eğitim almadım.

“Recife’de doğdum, Rio’ya 19 yaşında geldim ve Fransa’da 8 yıl yaşadım. 2 yıl da Katar’da. En son 6 ay da ABD’de. Futbol oynayarak 40’tan fazla ülkeyi ziyaret ettim. Hayat bana başka şeyler öğretmedi mi?”

Juninho: “Eşcinseller bu yüzden ortaya çıkmıyor”

Futbolcuların ve eski futbolcuların bu sessizlikleri sebebiyle eşcinsel oyuncuların da yönelimlerini kamuoyuna duyurmaktan çekindiğini söyleyen Juninho, şu ifadeleri kullandı:

Eşcinsel sporcunun neden çıkmadığını biliyor musunuz? Çünkü basındaki yansımalarından korkuyorlar ve bu yüzden ortaya çıkmıyorlar. Aşağılanma korkusu.

“Oyuncun kariyeri kısa. Futbol o kadar özveri gerektiriyor ki bazen kendinize bile yabancılaşıyorsunuz. Halen oynayan ve pozisyon almamayı tercih eden sporcuyu anlıyorum ancak ülkenin durumu hakkında hiçbir şey söylemeyen, iyi bir yaşam kalitesine sahip eski sporcuyu asla kabul edemem.

“Bir vatandaş olarak politik vicdanım ve sorumluluğum futbolu bıraktıktan sonra çok daha fazla gelişti. Gazeteci arkadaşı olmayan, onu koruyacak kimsesi olmayan genç oyuncunun tavır aldığında yutulacağı çok açık.”

Kaynak: Alan Savunması