EĞLENCELİ SAHNEDEN RENKLİ ALBÜME: NURİ HARUN ATEŞ

Eğlenceli sahne performanslarıyla uzun zamandır izleyicisini coşturan, Onur Haftasına özel katıldığı pek çok etkinlik ve sahnedeki androjen kimliği ile gönül rahatlığıyla LGBTİ dostu bir şarkıcı olduğunun altını çizebileceğimiz Nuri Harun Ateş, benzersiz ses rengiyle dünyadaki sayılı konrtenorlardan biri…

 Nuri Harun Ateş’le geçtiğimiz günlerde çıkan ilk albümü “Kafası Karışık Kontrtenor” şerefine GZone dergi için eğlenceli bir söyleşi yaptık…

Fotoğraflar: Ezgi Turan
Röportaj: Murat Renay 
Moda Direktörü: Kerem Can Dum
Saç: Faruk Eldem / Mos Bebek
Makyaj: Cansu Birlik / Mos Bebek

Türkiye’de girmek istediğin tüm konservatuarlara kabul edilmişsin ancak dünyada benzerine nadir rastlanan ses rengi yüzünden yani kontrtenor oluşundan dolayı istediği opera eğitimini alamamışsın. Tam bu sevdadan vazgeçmek üzereyken tezgahtar olarak çalıştığın Ada Müzik’te ne oldu ve o serüven nasıl bugünlere geldi. Kısaca anlatır mısın?

Vallahİ ben de anlamadım ne olduğunu. Hayat neyi çok istersen ayağına getiriyor, ne için ısrar edersen seni canından bezdiriyor. İşte böyle git-geller yaşarken dördüncü  konservatuvarımı bıraktım, ardından müziği de bıraktım ve tezgahtar oldum ama yine klasik müzik cdleri satıyordum.

Bir gün dükkana Murat Daltaban geldi ve ben hangi kafalardaysam onu Fikret Kuşkan zannettim (Gülyor) Bir ilgi bir ilgi gösterdim ona, yüz tane cd önerdim dinledi dinledi gitti. E tabii o arada kontrtenor olduğumu da öğrendi. İşte şansımın çark ettiği an o andı. Sonra beni buldu ve harika Mustafa-Övül Avkıran çiftinin oyununa önerdi, onlarla İsviçre’ye turneye çıktım ve o festivalin ödülünü kazandım. Böylece Avrupa maceram başlamış oldu.

-Kafan neden “karışık”? Bu konuyu bir açalım isteriz 🙂

Ne sen sor ben söyleyeyim kendimi bildim bileli böyleydi kafam. Aslında kafası karışık olmayanları da baya baya anlamıyorum. Tabii arada gıpta etmiyor değilim. Ah şu kafam süt liman olaydı da huzur içinde oturaydım ama nerdee…

Neyse evet, kafam karışık ve bin tane nedeni var. Zaten böyle bir hayatta insanın kafasının karışık olmaması merak edilesi ve başlı başına ilginç bence :))

-Uzun süredir sahnelerde sevenlerini coşturuyordun ve seni seven herkes albümünü bekliyordu. Albüm neden bu kadar gecikti? 

Tam hayal ettiğim gibi olsun istedim. Prodüktörüm Samsun Demir zekasını ve tüm olanaklarını seferber etti projeye. Harika müzik adamı Febyo Taşel  de bu ekibe dahil oldu ve her şeyi daha güzel hale getirdi. Sonra da doğru zamanı bekledik.

 

“İlk albümüm; sonuçta ilk görüşte aşk için en doğru kıyafetleri giymeliydim”

-Albümde kimlerle çalıştın ve nasıl bir hediye paketi hazırladın? Bizce bu albüm bize bir hediye 🙂

Vallahi bana da hediye 🙂 ve böyle düşündüğünüz için ne mutlu bana.

Albüm DMC ‘den çıkıyor. Süper bir prodüktörüm var: Samsun Demir. Bana inandığı için çok şanslıyım. İki çıkış parçasını da Febyo Taşel aranje etti ve diğer şarkılara da harika dokunuşlarda bulundu. Mixler yine harika birinin elinden çıktı: Levent Demirbaş. Mastering’i de Çağlar Türkmen yaptı. İçinde iki muhteşem yazarın şarkı sözleri benim tarafımdan bestelendi. Biri Mehmet Bilal Dede’den “Yaban Kedisi” diğeri de Çağlar Yerlikaya’dan “Makyaj”. Ne şanslıyım ki sözlerini bana emanet ettiler. Erdem Sökmen, Daniel Taşel, Murat Aziret, canım orkestram “Kalp Kırmayan Erkekler” ve diğer harika müzisyenlerle her şey canlı çalındı.

-Albüm, senin değişik ses rengine uygun şarkılarla dolu ve bir aranjman yoğunluğu var. Sanki bundan 20-30 yıl önce kaydedilmiş gibi. Nostaljiye olan tutkunu da biliyoruz. Bu bilinçli bir tercih miydi?

Ben çocukluğum boyunca plak biriktirdim. Albümdeki şarkılar hayatımın en güzel anlarının fonunda çalıyordu zaten. Benimle tanışacak dinleyiciye en sevdiklerimi kendi şarkılarımla birlikte yorumlayıp sunmak istedim. Sonuçta ilk görüşte aşk için en doğru kıyafetleri giymeliydim…

-Seni pek çok LGBTİ organizasyonunda da görüyoruz. Bu davaya gönülden destek veriyorsun. LGBTİ hakları konusunda geleceğe dair düşüncen ne? LGBTİ’lerin geleceğini umut verici görüyor musun?

Tabii ki gelecek güzel olacak, olsun diye de ne gerekiyorsa yapacağız. Bu gezegende hayatta kalma içgüdüsü üzerine yeterince düşünülmediği için korkunç şeylere maruz kalıyoruz ve bazen maruz kalmasak da bunlara şahit oluyoruz. Kimse kimse için tehdit değil, kimse kimseden üstün değil aksine herkes birlikte güçlü, birlikte güzel.

Neyse böyle bir dünyada yaşamadığımızın farkındayım ve bu dünya değişsin diye elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

-Kariyerinde gelmek istediğin yer nedir? 

Her yer olabilir. Mümkünse muhteşem yerler olsun tabii…

“Erkeksin onu giyemezsin”,  “geysin bilmem ne yapamazsın” gibi önermelere hep gıcık olmuşumdur. Canım ne isterse onu yaparım…”

 
-Bizce Türkiye’nin en başarılı sahne şarkıcılarından birisin. Sahnede samimi ve sıcak olmak önemlidir. Nerede sahne almak isterdin? 

İzninizle bir önceki yanıtımı tekrarlayacağım… Her yer olabilir, mümkünse muhteşem yerler olsun tabii 🙂

-Sahnedeki kostümlerinle, bazen şarkı seçimlerinle ve tavırlarınla bilinçli olarak bir androjen duruşun var. “Erkek şarkıcı” kalıplarının sana dar geldiğini düşünüyoruz. Bu konuda ne söylemek istersin? 

Üzerine düşünerek yaptığım bir şey değil.  Ancak şunu söylemem lazım; Eskiden beri “erkeksin onu giyemezsin”, “kadınsın öyle oturamazsın”,  “geysin bilmem ne yapamazsın” gibi önermelere hep gıcık olmuşumdur. Canım ne isterse onu yaparım. Tabii sen de yapabilirsin, herkes yapabilir. Bu bilgiyi yayalım, dünya daha da ilham verici bir yer olsun 🙂

Bu röportaj GZONE DERGİ’NİN “TRANSLAR VARDIR-KASIM 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Türkiye’nin en büyük eşcinsel yaşam ve kültür dergisi GZone’un Trans Farkındalık Ayı için özel hazırladığı #translarvardır  Kasım 2015 sayısının kapağında Türkiye’nin sanat alanında son dönemde en öne çıkan trans ismi Ayta Sözeri var.

BU SAYIMIZIN TAMAMINI AŞAĞIDAKİ EKRANDA “CLICK TO READ” BUTONUNA TIKLAYARAK VEYA MOBİL UYGULAMALARIMIZ ARACILIĞI İLE ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ..

 

GZone-kasim2015-kapak

gzone indir ikon

google

apstore

2 YORUMLAR

Comments are closed.