KATOLİK KLİSE, EŞCİNSEL İÇERİKLİ “WEEKEND” FİLMİNİN İTALYA’DA GÖSTERİME GİRMESİNİ ENGELLEDİ

Andrew Haigh’in 2011 tarihli, iki eşcinselin bir haftasonuna yayılan aşk hikayesini anlatan filmi Weekend’in gösteriminin, İtalya’daki pekçok sinemanın gösterime sokacağı filmler hakkında söz sahibi olan Katolik Klise tarafından engellendiği iddia edildi.

NewNow Next’in haberine göre filmin İtalya’daki gösterim haklarını elinde bulunduran Teodora Films’in sözcüsü Cesare Petrillo, “Weekend” filmini gösterime sokamadıklarını çünkü filmin ana karakterlerinin eşcinsel olmasının Katolik Klise tarafından “aile değerlerine hakaret” olarak algılanması sonucu 1.100’den fazla ülke sinemasında söz sahibi olan klise tarafından engellendiğini belirtti.

Film, Haigh’in geçtiğimiz yıl çektiği ve başrolündeki Charlotte Rampling’in En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı yapan 45 Years filminin İtalya’daki başarısının ardından 5 yıl sonra İtalya’da gösterime sokulmaya hazırlanıyordu.

Editörün Notu: Aynı İtalya’nın, eşcinseller hakkında yapılmış en güzel filmlerden birkaçını çeken Türkiye asıllı yönetmen Ferzan Özpetek’i yere göğe sığdıramaması ve İtalyanların en önemli sinemacılarından biri olarak kabul etmesi de ayrı bir tezat oluşturuyor. 

İşte WEEKEND filminin fragmanı: