KENAN EVREN’İN TRANSFOBİSİ BÜLENT ERSOY’U YAKMIŞTI

Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in vefatının ardından, onun ve dava arkadaşlarının Türkiye’nin yakın tarihinde toplumun her kesiminden insana yaşattığı sıkıntılardan bir trans kadın olan Bülent Ersoy’un da payını aldığını unutmuyoruz.

Bülent Ersoy, Kenan Evren’in 12 Eylül yasakları yüzünden tam 8 sene sahne alamamıştı.

Meydan Gazetesi’nden Gürşat Özdamar, “Üzerine Düşeni Yapmak” yazısında bu dönemden şöyle bahsetmişti:

Yasaklarla sağlanmaya çalışılan bu “huzur ve güven ortamı”nda, Bülent Ersoy, darbeyi yapan güçlü erkek sesini değil içindeki sesi dinleyip cinsiyet değişikliği ameliyatı oluyor, “aynı kulvarda bulunan” ama hem Türkçe’yi güzel konuşmasıyla hem Paşa lakabını kullanıp “paşaları” onore ettiğinden kayırılan ve elbette hala bir “erkek” olan Zeki Müren’in aksine Orgeneral Kenan Evren’in hışmına uğruyor ve sahne yasağı alıyordu. Sırasıyla, bir sağdan bir de soldan gencecik insanları asan Kenan Evren, Bülent Ersoy’a yasak getirerek gençliğin ahlaki değerlerini de koruduğunu öne sürebiliyordu.

Artık daha da zor günlerin kendisini beklemekte olduğunu gören Bülent Ersoy, tersine, yılmıyor, sahne yasağını “gazinolara gidip oturduğu masadan söylediği şarkılarla” delmeyi başarıyordu.

Darbenin daha doğrusu darbecilerin kabul görmesi için 12 Eylül’den çok önceleri planlanarak adım adım işletilen uygulamalar da halkın bunca yasağa “razı” gelmesinin, askerlerin insan hakları ihlallerine sessiz kalmanın yolunu da açmış oluyordu. Meclisin, Cumhurbaşkanı seçememesi de bu gerekçelerin biriydi. Gerçekten de üst üste yapılan seçimlerde hiçbir aday yeterli oyu alamıyordu. Seçimin bir turunda belki de bu durumu protesto etmek amaçlı olarak, bir kaç oy da Bülent Ersoy’a çıkmıştı. Evet, bildiğimiz Bülent Ersoy’a.

 

Bülent Ersoy, o dönemi Haberturk’ten Sorel Dağıtanlı’ya 27 Eylül 2012’de verdiği ropörtajda şöyle anlatmıştı:

Beni en çok haksızlık yaraladı. Bir insanın neye karşılık suçlandığı, neye karşılık yasaklandığının belli olmaması ve kanunlarda bu yasaklamanın açılımının olmayışı çok zordu. Biri çıkıyor (Kenan Evren) oturduğu yerden yasaklansın diyor, sevimsiz diyor. Sevimsiz olabilirim tabiat olarak haklısınız ama ben çok iyi okuyorum, çok biliyorum. Bir tanesi mezarda (Zeki Müren) bir ben kaldım. Ben de onun yanına gideceğim. Fasılda bir sandalye boşmuş. Zeki Bey beni çağırıyor. Ben de gideceğim yanındaki sandalyeye oturacağım ve kürdilihicazkâr faslı yapacağız.
Son derece üzücüydü 8 sene. Ben merhum Turgut Özal sayesinde, mekânı cennet olsun, sahneye döndüğümde; yasaklandığım yıl doğan cocuklar 8 yaşındaydı. Ama ben sahneye çıktığımda o çocuklar, ‘Bu Bülent Ersoy’ dediler. Bu çok önemliydi. Geçenlerde bir profesör dedi ki: “Siz itibarınızı hiç kaybetmediniz, sadece yapılan yanlışlıklar düzeltildi.’

Sevilen, hürmet edilen, yeri doldurulamayacak nitelikteki ustalığa sahip bir sanatkâr olarak değil de bir insan olarak bile alsak, yapılan çok yanlıştı. O ressam (Kenan Evren) kendi kendine oturduğu yerden böyle bir karar verdi. Sen bu kararı neye istinaden verdin ressam? Ben kime ne yaptım? 

Ben hesabımı Allah’a vereceğim, sana (Kenan Evren) ve sen gibilere değil. AK Parti’ye verdim oyumu. Neden? Çünkü benim hesabımı soracaktı ona. Zaten bu soruşturmanın açılması, yaş haddinden bir şeylerin geri çekilmesi gibi hususlar dahi o koskoca kendini imparator zanneden kişinin üzerinde uygulanan çok önemli bir durumdur. Onun hesaba çekilecek olması ama oturduğu yerde ifade versin denilmesi bile ondan çok şey götürdü. Yalnız ben değil benim gibi hakkı yenen herkesin gönlü oldu. Ölsem asla hakkımı helal etmem. Ama ölse üzülürüm, çünkü o insan. Ölmemeli yaşasın. Nefes aldığı müddetçe yaptığı yanlışın acısını çeksin. Çok büyük yanlış yaptı.