KENDİNE HAS PORTRELER: HARVEY MILK

LGBTİ+ Onur Haftası'nda Kendine Has'ın katkılarıyla sizlere LGBTİ+ mücadelesinde kendine yer edinmiş, öncü ve değerli isimlerden oluşan bir portre seçkisi sunuyoruz. İlk konuğumuz Harvey Milk.

2020’nin LGBTİ+ Onur Haftası’nda Kendine Has’ın katkılarıyla sizlere LGBTİ+ mücadelesinde kendine yer edinmiş, öncü ve değerli isimlerden oluşan bir portre seçkisi sunuyoruz. Can Yapıcı’nın derlediği bu ilk yazımızın konuğu ABD’li politikacı ve aktivist Harvey Milk.

Amerikalı politikacı ve LGBT aktivisti Harvey Bernard Milk 22 Mayıs 1930 günü orta sınıf Yahudi bir ailenin ikinci ve küçük oğlu olarak Long Island’daki Woodmere’de dünyaya gelir. Okul yıllarında abisi gibi futbol oynayan Milk, opera ve sahne sanatlarıyla ilgilenmeye de bu dönemde başlar. Ergenlik döneminde eşcinsel olduğunun farkına varır;” Aileme o zaman açılamazdım, bu onları öldürürdü. ” diyen Milk bunu bir süre daha sır olarak tutmayı sürdürür.

1947 yılında Bay Shore Lisesi’nden mezun olan Milk Albany’deki New York Eyalet Koleji’nde 1947’den 1951’e kadar sürecek olan öğretmenlik eğitimine başlar. Bu dönem boyunca kolej gazetesinde yazılar yazmaya Başlar.Mezuniyet sonrası 1955 yılına kadar Kore Savaşı boyunca AmerikanDonanması’nda görev yapan Milk görevi sona erince New York’a taşınır. Burada öğretmenliğe başlayan ve ardından çeşitli Broadway müzikallerinde prodüksiyon ortaklığı yapan Milk kariyerine bir süre Wall Street’te borsa analistliği yaparak devam eder.New York’taki hayatından ve finans sektöründen sıkılan Milk 1972’nin sonlarında San Francisco’ya taşınır. Belki de bu kararı onu bizim bugün saygıyla ve minnetle andığımız insan hakları kahramanına dönüştüren süreci başlatır.

Dönemin queer yaşamın merkezi olan San Francisco’nun kalbinde ileride seçim kampanyalarını yürüttüğü ofisi olarak da kullanacağı Castro Camera olarak bildiğimiz kamera mağazasını açar.Yaşamının büyük bir kısmında özel hayatı ile ilgili konuşmak ve açık bir eşcinsel olarak hayatını sürdürmek konularında oldukça dikkatli davranan Milk’in bu yaklaşımı Castro Bölgesi’ndeki zamanla artan eşcinsel nüfusunun bölgenin sosyokültürel atmosferini değiştirip yeniden şekillendirmeye başlamasıyla paralel olarak değişmeye başlar.

Castro Camera’nın zamanla bölgede bir toplanma merkezi haline gelmesiyle Milk bir aktivist ve hareket önderi olarak kendi sesini bulmaya başlar. Cinsel yönelim ayrımcılığını duyurmak için politikaya atılmaya karar verir. Oldukça geniş bir çevrenin politik ve ekonomik gücünü arkasına almış olmasına rağmen seçimlerde üç kez başarısız olur. Teatral kampanyaları sayesinde popülaritesi yükselen ve 1977 yılında şehir denetçisi olarak seçilen Harvey Milk bu konuma seçilen ilk açık eşcinsel politikacı olur.

Milk’in bu zaferi cinsel yönelim ayrımcılığının sona erdirilebileceği ve eşcinsellerin hayatın her kademesinde, cinsel kimliklerini saklamaya gerek duymadan yer alabilecekleri konularında umut olur. Seçilmesi aynı zamanda şehirdeki sosyal değişikliklerin de habercisi olur. Milk, sadece 11 ay boyunca bulunduğu görevinde San Francisco’daki eşcinsel haklarının geliştirilmesiyle ilgilenir. 27 Kasım 1978’de Milk ve belediye başkanı George Moscone, bir süre önce istifa etmiş fakat görevini geri isteyen bir diğer meclis üyesi Dan White ‘ın suikastine uğrayarak yaşamlarını kaybederler.

San Francisco Üniversitesi profesörlerinden Peter Novak ‘a göre politikadaki kısa kariyerine rağmen, Milk, San Francisco’da bir ikon ve “eşcinsel hakları kahramanı” olmayı başarmıştır.

2002 yılında, Milk, Birleşik Devletler ‘de seçilmiş en ünlü ve açık bir şekilde bilinen LGBT politikacı ilan edilir. 2014 yılının nisan ayında Harvey Milk için özel pullar hazırlandı. Böylece Amerikan tarihinde ilk kez eşcinsel olduğu bilinen birinin yüzü mektup pulları üzerinde kullanılır. Bu pullar ilk kez Milk’in doğum günü olan 22 Mayıs’ta kutlanan Harvey Milk Günü‘nde kullanılmaya başlanmıştır.

Son kampanyasının yöneticisi Anne Kronenberg hakkında şöyle konuşur :“Harvey’i sizden ya da ben ayıran en önemli özelliği hayal gücüydü. Kafasında olması gereken doğru bir dünya düşledi ve sonra onu, hepimiz için gerçekte yaratabilmek için çalıştı”

Harvey Milk’in hayatı 2008 yılında Gus Van Sant tarafından sinemaya uyarlanmış ve Sean Penn bu önemli karaktere hayat vermişti. Ana akımda kendine hayli yer bulan bu film Sean Penn’e “En İyi Erkek Oyuncu” ve senaristi Dustin Lance Black’e “En İyi Orijinal Senaryo” Oscar’ını kazandırmıştı.

Biyografiyi Derleyen: Can Yapıcı

Kaynaklar:

https://www.google.com.tr/amp/s/www.biography.com/.amp/activist/harvey-milk

http://milkfoundation.org/about/harvey-milk-biography/

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Harvey_Milk

Visuals may be subject to copyright. It can be removed due to copyright owner’s demand.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :