KENYA BAŞKANI OBAMA’NIN LGBT HAKLARI ÇAĞRISINI DUYMAMAZLIKTAN GELİYOR

Kenya başkanı Uhuru Kenyatta ve ABD başkanı Barack Obama birçok konuda anlaşıyor, ancak konu LGBT hakları olunca bir türlü ortak noktayı bulamıyorlar. Baba memleketine ziyarette bulunan Obama, söz verdiği gibi Kenya lideriyle LGBT hakları için aynı masaya oturdu ancak bir türlü uzlaşma sağlayamadı.

Yapılan basın toplantısında bir gazeteci tarafından Obama’nın ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalar hatırlatılınca, ”Bir hükümet insanlara farklı davranma alışkanlığını edinirse, bu alışkanlıklar yayılabilir. Hukuk önünde ülke yaşamına ve etik değerlere saygı duyan ancak yine de sevdikleri kişinin cinsiyetleri sebebiyle insanları yargılamak çok büyük bir yanlış.” diyen Obama’ya, Kenya başkanının cevabı ise gecikmedi. ”Bazı ülkelerin kültür ve yaşam biçimleri ABD’den farklıdır. Şu an Kenya’da LGBT haklarını tartışmamız imkansız.” diyen Uhuru Kenyatta,”LGBT hakları öncesine sağlık hizmetleri gibi önem taşıyan konuları tartışmamız daha doğru” diye ekledi.

Kenya’da eşcinsellik halen ömür boyu hapis ile cezalandırılan bir suç ve ülkenin %90’lık bir oranı eşcinselliğe karşı duruyor.