ANNE-BABASI, BU BEBEĞE TOPLUMSAL CİNSİYET ROLÜ YÜKLEMEDİ

Kanadalı bebek Searyl, cinsiyeti olmadan tanımlanan kimlik kartına sahip. 8 aylık Searyl Atli Doty-kısaca Sea- ebeveynlerinin aylarca süren yasal savaşı sonucunda, kimliğindeki cinsiyeti “U” ile tanımlandı.

Transseksüel olmayan ebeveynleri Kori Doty, Nüfus İstatistikleri Dairesi’nin Sea’ye bir doğum belgesi vermeme kararına temyizde bulundu. Sea, tıbbi sistemin dışında doğduğu için British Columbia’da resmi bir genital muayene yapılmadı ve yetkili belge verilmedi çünkü ebeveynleri bebekleri için cinsiyet belirtmedi.

Ebeveynleri, bebekleri Sea’nin eşit muamele ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini savunuyor. Rossland News gazetesine konuşan Doty “ Benim çocuğumun cinsiyeti yok!” dedi.

“Kendi cinsiyet kimliğini elde edecek yaşa geldiğinde, nasıl tanımlandığına Searyl kendi karar verecek. Doğumda cinsel organ incelemesine dayanarak keyfi kimlik atamalarına izin vermeyeceğim.” Diyerek ekledi.

Doty, sosyal medyada çocukları için “#queerspawn” hashtag’ini başlattı.

Geçen ay ABD’nin başkenti Washington’da sürücü ehliyetleri ve kimlik kartlarının cinsiyet kısmına eklenen ‘X’ ifadesiyle Amerika Birleşik Devletleri, ikili olmayan cinsiyetleri dahil eden ilk ülke oldu.  Ayrıca iki gün önce benzer bir yasa ABD eyaletlerinden Oregon’da da yürürlüğe girdi.

Kaliforniya’da da yasal olarak ikili olmayan cinsiyetleri tanımaya yönelik büyük bir adım attı.

Haber Çeviri: Bircan Pullu