KUİRFEST BAŞKA SİNEMA EV SAHİPLİĞİNDE İLK DEFA İSTANBUL’DA

Pembe Hayat Derneği’nce düzenlenen 4. Pembe Hayat KuirFest bu sene iki şehirde birden gerçekleşecek. 15-22 Ocak tarihleri arasında Ankara’da başlayacak olan festival, 23-25 Ocak tarihlerinde ise “Başka Sinema” ev sahipliğinde İstanbul’da yolculuğuna devam edecek.

LGBTİK hakları mücadelesinde sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği festival, Türkiye ve dünya sinemasından 50’ye yakın LGBTİK temalı filmlerin yanı sıra, kuir direnişi destekleyen ufuk açıcı atölyeleri, tiyatro oyunları ve sıra dışı partileriyle bu sene de Ankara kışına renk katacak. 10 filmlik bir seçkiyle bu sene Başka Sinema ortaklığıyla İstanbul’u da ziyaret edecek festival her iki yakada da gösterimler düzenleyecek.

Venedik, Tribeca, Berlinale, Cannes ve Sundance Film Festivali programlarında yer alan birçok ödüllü filme programında yer veren 4. KuirFest, bu yıl direniş, yaşlılık, beden, eğitim, aile ve eşcinsel aşkı merkeze alan 50’ye yakın filmi 10 farklı bölümde beyazperdeye taşıyor. Bu sene İstanbul’daki programda da gösterilecek filmler arasında 2014’te Berlinale’de ‘En İyi İlk Film’ kategorisinde yarışan 1987 Arjantin’inde bir büyüme hikâyesini konu edinen Ines Maria Barrionuevo imzalı “Atlantida”; 15 yaşının yazını Ulusal Bayrak Koşusu’na hazırlanarak geçiren Sieger’in ilgi çekici ve bir o kadar da gizemli bulduğu Marc’la tanışmasını anlatan, ilk aşkın heyecanı ve tedirginliği tadında bir başka ilk film “Boys/Oğlanlar”; Norveç’e doğru yolculuklarında sevgilisi Kaia tarafından terk edilen Eleni’nin Kuzey Kutbu’ndaki duygusal serüveni ve hayatına giren yeni bir kadınla kendi arzularını keşfini beyaz perdeye aktaran “Nordland/Kuzey Ülkesi” ve annelerinin ölümünün ardından tüm ülkeyi aşarak Selanik’teki babalarına ulaşmaya çalışan iki erkek kardeşin hikâyesini konu edinen, Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde ve Toronto Film Festivali’nde gösterilen Panos H. Koutras’ın yönetmenliğini yaptığı “Xenia” yer alıyor.

KUİR FEST WEB SİTESİ: http://www.pembehayatkuirfest.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here