KUTLUĞ ATAMAN “SANSÜRE” TEPKİ OLARAK KANAL AÇTI, EŞCİNSEL TEMALI FİLMİNE YER VERMEDİ

Kutluğ Ataman; “Çoğu kamunun vergilerinden oluşan desteklerle yapılan filmleri, şimdi kamuya ücretsiz olarak geri verme zamanı!” diyerek, filmlerini var olan en iyi kalitede yayınlayacağı Youtube kanalını kurdu. Geçmişte eşcinsel olduğunu açıklayan yönetmen, kanalında eşcinsel içerikli filmine yer vermedi. 

Ataman’ın Türkçede “cadı” anlamına gelen WitchTV adını verdiği kanal 28 Mayıs’ta yayın hayatına başladı. WitchTV’de ilk aşamada Kutluğ Ataman imzalı dört film ve Metin Çavuş’un, Ataman’ın hareketli resim sanatları alanında yarattığı öncü nitelikteki eserleri, sanat teorisi ve pratiği üzerine odaklanan “Kutluğ Ataman” adlı belgeseli seyirciyle buluştu.

Ataman’ın, Hülya Avşar, Vildan Atasever ve Feride Çetin’in başrollerini paylaştığı bol ödüllü “2 Genç Kız” ve ‘çakma belgesel’ türünün Türkiye’deki ilk örneği olan “Aya Seyahat”  filmleri WitchTV üzerinden izlenebilir. Aynı zamanda orijinalleri sadece MoMA, Tate gibi dünyanın önemli müzelerinin koleksiyonlarında yer alan “Stefan’ın Odası” ile 2000 yılında Berlin Bienali’nde ilk çıktığında olay yaratan “Ruhuma Asla” adlı Ataman imzalı çoklu kanal video enstalasyonlarının tek kanal versiyonları da bu kanaldan izlenebiliyor.

Tamamen ücretsiz ve sansürsüz olarak yayın yapan WitchTV, izleyicilerine en iyi kalitede film izleme keyfi sunuyor. Kanal, seyirciye AIRPLAY ile televizyona ya da projeksiyon sistemine bağlanarak film izleme olanağı da sağlıyor. Korsan yayıncılığa bir cevap olan WitchTV, ileride çözünürlük kalitelerini daha da yükselterek gelişen teknolojiye ayak uyduracağının sözünü de şimdiden izleyicilerine veriyor. Filmlerin demokratik bir şekilde herkese ulaşmasını amaçlayan WitchTV ile ilgili daha fazla bilgiye witchfilms.com adresinden ulaşmak ve film posterlerini yine bu siteden indirmek de mümkün.

SANSÜRE KARŞI İMZA VERMEMİŞTİ

Kutluğ Ataman’ın Gezi olaylarında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yere göğe sığdıramayan açıklamaları, 2015’te düzenlenen Antalya Film Festivali’nde tüm yönetmenler sansüre karşı direnirken imza vermemekteki ısrarı ve filmini bu festivalden geri çekmemesine ek olarak aynı festivalde yarışan filmi “Kuzu” birinci ilan edilince hiç çekinmeden ödülünü alması da şu andaki “sansüre karşı” olan tavrındaki samimiyetinin sorgulanmasına neden oldu.

EŞCİNSEL TEMALI FİLMİ KANALINDA YER ALMIYOR 

2011’de yapılan 12. İstanbul Bienali’nin en çok konuşulan işlerinden biri olan, Kutluğ Ataman’ın askeri hastaneden aldığı ve “İsimsiz” (Ross) bölümünde sergilediği Sağlık Raporu isimli çalışması ile eşcinsel olarak açılan ünlü yönetmen yeni açtığı bu YouTube kanalında sinema tarihinin en sevilen LGBT içerikli filmlerinden biri olan “Lola + Bilidikid” filmine henüz yer vermedi.