LANA DEL REY, NEDEN ARTIK SEVİLEN ŞARKISI “COLA”YI SÖYLEMEYECEK?

Amerikalı şarkıcı Lana Del Rey, sevilen şarkısı “Cola”yı konserlerinde söylemeyeceğini açıkladı. Ünlü şarkıcının bu kararı, yapımcı Harvey Weinstein’ın taciz skandalının ortaya çıkmasından sonra aldığı ortaya çıktı.

Lana Del Rey, “Cola” şarkısında şu sözlere yer veriyordu:

I got sweet taste for men who’re older/ It’s always been so it’s no surprise/ Harvey’s in the sky with diamonds/ And it’s making me crazy/ All he wants to do is party with his pretty baby.

Yaşı büyük erkeklere karşı tatlı bir zaafım var/ Bu hep vardı yani sürpriz değildi/Harvey göklerde elmaslarla duruyor/ Ve bu beni delirtiyor/ Tüm yapmak istediği güzel bebeğiyle parti yapmak

Del Rey, MTV News’a yaptığı açıklamada; bu şarkıyı Harvey Weinstein/Harry Winston gibi erkekleri düşünerek yazdığını, o zamanlar bunun eğlenceli geldiğini ancak taciz edilen kadınların ortaya çıkıp yaptığı açıklamalardan sonra artık bu şarkının onun için eski anlamı taşımadığını ve söylemekten rahatsız olduğunu açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Kardeşi Bob Weinstein ile birlikte, dünyanın en büyük yapım şirketlerinden Miramax’ı kuran Harvey Weinstein geçtiğimiz haftalarda pekçok ünlü/ünsüz kadından yöneltilen taciz suçlamalarının hedefi oldu. Bugüne kadar çalıştığı hemen hemen tüm kadın oyuncular Harvey’in kendilerine tacizde ve hatta ve tecavüzde bulunduğunu iddia ediyor.

Her şey 5 Ekim’de The New York Times’ın, yapımcı ile ilgili aralarında Ashley Judd, Rose McGowan gibi isimlerin bulunduğu bir cinsel istismar haberi yayınlamasıyla başladı.

Ardından bu haberdeki öznenin Miramax’ın kurucusu ve yöneticisi Harvey Weinstein olduğunu öğrendik. Kendisinin sinema sektöründe geçirdiği 30 yıl boyunca cinsel tacizde bulunmadığı kadın oyuncu neredeyse kalmamış!

Tek tek bakalım: Emily Nestor, Lauren O’Connor, Laura Madden, Zelda Perkins, Ashley Judd, Rose McGowan, Ambra Battilana Gutierrez, Lucia Evans, Asia Argento, Mira Sovino, Emma de Caunes, Rosanna Arquette, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Tomi-Ann Roberts, Katherine Kendall, Judith Godreche, Dawn Dunning, Zoe Brock, Romola Gara, Lauren Sivan, Liza Campbell, Léa Seydoux, Cara Delevingne, Kate Beckinsale, Jessica Barth, Sophie Dix, Eva Green…

Son olarak ABD’li aktris Kate Winslet da Weinstein’le her karşılaştığında “Seni ünlü yapan benim, unutma” cümlesini duyduğunu söyleyip, bunun alçakça bir davranış ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bu işin Weinstein’e olan en büyük zararı hem şirketinden kovulması hem de eşi tarafından terk edilmesi oldu.