LEVENT-BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ METRO HATTININ GÖKKUŞAĞI IŞIKLARI NEREYE KAYBOLDU?

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) ‘nün geçtiğimiz günlerde gökkuşağı renklerine boyanması sonucu harekete geçen gizli LGBTiFobikler bu kez de Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattında yaklaşık 2 senedir yer alan gökkuşağı renkli ışıklandırmalara el attı.

LGBTİ Onur Haftası’nın başlaması ile gökkuşağı renklerinden korkanların kabus dolu günleri de başlamış oldu. Gökkuşağı (LGBTİ) fobisinden bu kez de Levent-Boğaziçi Üniversitesi metro hattına giden tüneldeki gökkuşağı renkli ışıklandırmaları da nasibini aldı.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, bu konuyla ilgili İBB BeyazMasa yetkililerine gökkuşağı renklerindeki ışıklandırmalarının nereye gittiğini sordu. İşte kulübün konuyla ilgili açıklaması:

İBB Beyaz Masa, yolcu sıfatıyla yaptığımız şikayetlerimize verdiği cevaplarda “yolcuların isteği” üzerine böyle bir şey yapıldığını söylemekle yetindi. Ancak bu yolcular kimlerdir buna bir cevap vermedi. İBB’ye soruyoruz, hangi sıfatlara sahip yolcular diğerlerinden üstündür? Metro istasyonlarının eski renkli haline dönmesini talep eden yolculara nasıl “yolcular istedi tek renk oldu” diye cevap verilebilir? Renkli istasyon isteyenler YOLCUNUZ değil midir, yolcularınız arasında nasıl bir hiyerarşi gözetilmektedir?

İBB’nin tavrını Onur Haftası’na ve dolayısıyla LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemlerinin ve hedef göstermelerin bir sonucu olarak görüyoruz.