LEZBİYEN ÇİFT EVLİLİK BAŞVURUSU SIRASINDA AŞAĞILANDI VE TACİZ EDİLDİ

ABD’de yaşayan lezbiyen çift, iddialarına göre, eyalet başkanlığına evlilik için başvurduklarında bölge sekreteri tarafından aşağılanıp ve taciz edildiler.

Batı Virginia’da yaşayan Samantha Brookover ve Amanda Abramovich, geçen sene gittikleri Gilmer İlçe Memurluğu’na evlilik başvurusu esnasında saldırıya uğradılar. Çift, katip yardımcısı Debbie Allen’ın dini olarak nasıl bir yanlış olduğuna dair söylendiğini iddia etti.

Dava, din ve devlet işlerini ayrı tutan kar amacı gütmeyen LGBTİ topluluğu Fairness West Virginia ve hukuk firması Mayer Brown tarafından hükümete açıldı.  Çift, katip yardımcısının kadınların evlenmelerinin yanlış olduğunu ve yasal olmaması gerektiğini söylediğini belirttiler.

Katip yardımcısı Allen, kendi hakkında söylenen iddiaları kabul etti ve tanrının onları yargılayacağını söyledi. “NEFRET” kelimesini kullanmadığını vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bakan olan Barry Lynn: “Aynı cinsel yönelimden olan çiftlerin evlilik hayallerini gerçekleştirmek için taciz, dini kınama ve ayrımcılığa maruz kalmamaları gereki. Hükümet yetkilileri dini inançlara bakmaksızın yasayı, herkes için adil bir şekilde uygulamalıdır. Bu katip görevlerini yerine getiremiyorsa bir hükümet bürosunda çalışmamalıdır.” Dedi.

Gilmer İlçesi Baş Katibi Jean Butcher şu anda gerekli adımları atmayı reddetti ve ekledi: “ Onların evlilikleri onaylandı ve en önemli şey de buydu.”

Haber Çeviri: Bircan Pullu