LEZBİYEN OLMASI SEBEBİYLE ONU REDDEDEN OKUL, SPORCUDAN ÖZÜR DİLEDİ

Goshen Koleji, 2009’da, eşcinsel olması sebebiyle antrenörlük başvurusunu reddettiği San Francisco 49ers yardımcı antrenörü Katie Sowers’dan özür diledi.

Eşcinsel antrenör Katie Sowers, geçtiğimiz hafta takımı San Francisco 49’ers ile yer aldığı Amerikan futbolu Ulusal Futbol Ligi Batı Konferası’nda şampiyon olarak Super Bowl’da yer almaya hak kazandı.

Bu şampiyonlukla birlikte Sowers, 2 Şubat’ta Super Bowl kapsamında oynanacak maçla, bu şampiyonada yer alan ilk kadın ve eşcinsel antrenör olacak.

Bu tarihi olayla ülkenin gündemine oturan Sowers, geçtiğimiz hafta NBC Sports Bay Area‘ya önemli bir açıklamada bulundu.

“Kaybolmuş gibi hissettim”

2009’da, gönüllü antrenörlük yapmak için, mezun olduğu Goshen Koleji’ne başvurduğunu söyleyen Sowers, cinsel yönelimi sebebiyle reddedildiğini ve uzun süre bunun etkisi altında kaldığını söyledi. ABD’li antrenör, o günleri şöyle anlattı:

“Mezun olmuş ve koçluk yapmaya karar vermiştim. Bunun için de mezun olduğum okulu arayarak gönüllü koçluk yapmamın mümkün olup olmayacağını sormamın doğal bir durum olacağını düşündüm.

“Kolejdeki koçum çağrıma döndü ve ‘Kızlarının eşcinsel biriyle çalışmasından endişelenen çok fazla ebeveyn var’ dedi. Bu yüzden artık takımdan uzaklaşmamı istedi.

“Ağlamak üzereydim. Bana sarıldı ve ‘Bu kişisel bir şey değil dedi. Ona sarıldığımı hatırlıyorum. Çok üzgündüm. Bir süre üzüldüm, ara vermem gerektiğine karar verdim. Uzun bir süre boyunca, kendimi ‘kaybolmuş’ gibi hissettim”.

“Sowers’ın teklifini ele alış şeklimiz yanlıştı”

Sowers’ın, takımı San Francisco 49ers ile geçtiğimiz hafta Super Bowl bileti almasının ardından Goshen Koleji Başkanı Rebecca Stoltzfus, Sowers’a karşı ayrımcılık yaptığı için özür dileyen bir bildiri yayımladı.

“Mezunlarımızdan, Super Bowl’da yer alacak olan Francisco 49ers’ta yardımcı antrenörü Katie Sowers’un; hayatında ve futbol sahasında özgünlük, zarafet ve mükemmellik ile elde ettiği başarılardan gurur duyuyoruz.

“Kendisi, Goshen Kolejinde gönüllü olarak antrenörlük yapmak isterken cinsel yönelimi gerekçe gösterilerek karşılaştığı engeller de dahil olmak üzere koçluk yolculuğunu herkesle, açık bir şekilde paylaştı.

“Ne yazık ki, 2009’da politikalarımız ve Indiana yasaları, karar alırken cinsel yönelime dikkat etmemiz gerektiğini söylüyordu. Ancak kurumumuz, 2015’te yeni bir ayrımcılık yasağı politikası benimsedi.

“Geri dönüp tarihi değiştiremesek de, adalet; bizi ayağa kalkmaya çağırıyor ve Goshen Koleji olarak Katie’nin koçluk teklifini ele alma şeklimizin acı verici ve yanlış olduğunu söylüyor.

“Kurumumuz adına Katie Sowers’a ve sadece olduklar insan sebebiyle burada hoş karşılanmayan herkese derin özürlerimizi sunuyorum”.

Kaynak: Alan Savunması

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :