863269c786
Cecenistan-LGBT

LGBT TOPLAMA KAMPLARI, İŞKENCE, ÖLÜM! PEKİ ÇEÇENİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Rusyalı LGBT aktivistleri, Çeçenistan’da eşcinsel erkeklerin vahşi işkencelerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Eşcinsellere karşı yürütülen operasyonlarda polisin 100’den fazla insanı alıkoyduğu, bazılarına da işkence yaptığı açıklandı.

Rusya LGBT Ağı’ndan Natalia Poplevskaya, “İnsanları Çeçenistan’dan tahliye etmeye çalışıyoruz” dedi.Müslümanların ağırlıkta olduğu Çeçenistan’da homofobi yaygın. Çeçenistan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sadık olan, kendi kötü namlı özel milislerine sahip otoriter lider Ramazan Kadirov tarafından yönetiliyor.

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov’un ”Ramazan ayına kadar eşcinsellerin kökünü kazıyacağım” açıklaması için buraya tıklayın…

‘Elektrik ve kablo ile işkence’

BBC’ye konuşan Natalia Poplevskaya, eşcinsel olan veya eşcinsel olduğu düşünülen kişilerin gözaltına alınarak Grozni’nin 20 kilometre uzağındaki Argun yakınlarında bir gözaltı merkezine götürüldüğünü belirtti: “Çeçenistan’da eşcinsel erkeklerin gözaltına alınması için bir operasyon yürütülüyor. “İşkenceler kablo ile dayak ve elektrik şoku uygulanıyor. “30’dan fazla kişi küçük hücrelere tıkıştırılıyor.”

‘Üç kişi yaşamını yitirdi’

İşkenceler nedeniyle üç kişinin yaşamını yitirdiği de belirtiliyor. Çeçenistan lideri Kadirov’un sözcüsü Alvi Karimov ise suçlamaları şöyle reddetti: “Ülkemizde var olmayan kişileri gözaltına alıp baskı uygulamamız imkansızdır.”

Çeçenistan’daki bu operasyon ilk başta Rusya’da insan hakları üzerine araştırmalar yapan Novaya Gazeta’da yayınlanmıştı. Gazeteye göre Ramazan Kadirov’a yakın bazı Müslüman din adamları ve iki ünlü Çeçen TV sunucusu da gözaltında.

”Toplama kampları oluşturuluyor”

Geçtiğimiz gün BM tarafından hazırlanan, Çeçenistan’da gelişen olaylar inceleme raporunda, ülkede erkek eşcinsel bireylerin istekleri dışı alıkoyulmaları için zemin hazırlayan toplama kampları oluşturulduğu söylentisine değinildi. Birçok bölge haritası üzerinde bahsi geçen toplama kamplarının olası konumları tespit edildi.

BM bildirge yayınladı, birçok ülkede eylemler sürüyor.

Olayların açığa çıkması sonrasında Birleşmiş Milletler Çeçenistan’a eşcinsellere uyguladıkları insanlık dışı davranışı sonlandırması için bir bildirge yayınlarken, aralarında Almanya, İngiltere, Hollanda ve İtalya’nın bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde LGBT bireyler Çeçenistan’a karşı eylem düzenlediler. Bu eylemlerde Çeçenistan protesto edilirken, ülke yönetimleri ve AB duruma el koymaya davet edildi.

 

Ayrınca Bakın

weibo

ÇİN’İN SOSYAL MEDYA PLATFORMU WEIBO LGBTİ’LERİN TEPKİSİ YÜZÜNDEN GERİ ADIM ATTI

Çin’in dev sosyal medya platformu Sina Weibo, sitesindeki eşcinsel içeriklerin kaldırılmasına ilişkin kararını protestolar sonrasında ...

Yorumlar