LGBTİ+ AKTİVİSTİ CİHAN ERDAL DA KOBANİ OPERASYONU KAPSAMINDA GÖZ ALTINDA

7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilen Kobani eylemlerine ilişkin operasyonda HDP Parti Meclisi'nde de yer alan LGBTİ+ aktivisti Cihan Erdal da gözaltına alındı.

7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilen Kobani eylemlerine ilişkin operasyonda HDP Parti Meclisi’nde de yer alan LGBTİ+ aktivisti Cihan Erdal da gözaltına alındı.

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Erdal, tez araştırması kapsamında İstanbul’daydı.

Cihan Erdal, iki dönem üst üste Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği yapmıştı. Uzun yıllar boyunca Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP’nin LGBTİ+ komisyonlarında da yer alan Erdal, LGBTİ Barış Girişimi’nin de kurucularından.

Erdal, MYK üyesi olduğu dönemde HDP’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin çalışmalarında yer almış, LGBTİ+ hakları alanında parti içerisindeki çalışmalarının yanı sıra kamuoyuna dönük çalışmalar da yürütmüştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te düzenlenen “Kobani eylemlerine ilişkin soruşturma” kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi.

Dün (25 Eylül) sabah saatlerinde yapılan polis baskınlarıyla, HDP’den eski milletvekili, eski ve yeni MYK üyeleri, belediye başkanı ve çok sayıda parti yöneticisi evlerinden gözaltına alındı.

Gözaltı operasyonuna HDP Genel Merkezi, “HDP sizin darbelerinize boyun eğmedi, eğmeyecek” diyerek tepki gösterdi. Sosyal medyada #HDPSusturulamaz etiketi TT listesine girdi.

Kaynak: Bianet