LGBTİ AKTİVİSTİ GAZETECİ-YAZAR KÜRŞAD KAHRAMANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ

Gazeteci-yazar, LGBTİ ve insan hakları aktivisti Kürşad Kahramanoğlu önceki gün akşam saatlerinde yaşama veda etti.

Bodrum-Bitez’deki evinde vefat eden Kahramanoğlu için Pazar günü öğle namazının ardından Bitez Kaynak camiinde bir cenaze töreni düzenlenecek. Kürşad Kahramanoğlu cenaze töreninin ardından Bitez mezarlığında toprağa verilecek.

ILGA (Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği) Başkanlık görevini de yürüten Kahramanoğlu, son birkaç yıldır BirGün gazetesinde insan hakları merkezli yazılar kaleme alıyordu.

Kahramanoğlu, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden sonra felsefe öğrenimi için 1977’de İngiltere’ye gitti. 30 sene boyunca İngiltere’de yaşayan yazar, üniversitede eğitim görevlisi ve profesyonel sendikacılık yaptı. Üniversitede etik okutan Kahramanoğlu, İngiltere’nin en büyük sendikasına insan hakları ve dış ilişkiler konularında danışmanlık yaptı. Dış ilişkiler konularında Orta Doğu, Arap/İsrail ilişkileri, Güney Afrika ve Latin Amerika ve Kıbrıs uzamanlık alanlarıydı. 1999 senesinde Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği’nun (ILGA) genel sekreteri seçildi. Bu göreve 4 sefer daha seçilerek 7 sene yürüten Kürşad Kahramanoğlu, bu kuruluşun tarihinde en uzun genel sekreterlik yapmış aktivisttir. 2007 yılında Türkiye’ye dönen Kahramanoğlu, Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programı’nda öğretim görevliliği yaptı.

Geçmişten günümüze, Türkiye LGBTİ dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Kürşad Kahramanoğlu’nun kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. GZone olarak tüm sevenlerine sabırlar dileriz.