LGBTİ BİREYLER BİHTER ZİYAGİL’İ NEDEN BU KADAR SEVDİ?

Bihter kolyesi, Bihter küpesi, Bihter eteği, Bihter yüzükleri ve daha fazlası.. Hepimizin bildiği üzere bu ülkeden bir Bihter Ziyagil geçti. Aşk-ı Memnu dizisi yankıları hala devam eden bir fenomen ama dizide öyle biri vardı ki uzun süre kendi dertlerimizi unutup onunla gülüp onunla ağladık. Bihter Ziyagil karakteri bazıları tarafından rol model, bazıları içinse bir “yılan” ilan edilmişti.

Peki özellikle LGBTİ bireyler Bihter’i neden bu kadar sevdi?

Sizler için madde madde sıraladık:

1- AĞZININ TADINI BİLMESİ

Sevgili Bihter, erkek seçimi konusunda çok başarıydı. “Para mı yoksa aşk mı?” diye sorulan klasik soruya net bir şekilde “ikisi de!” cevabını vererek radikal kararlarla barışık olmamız gerektiğini bize öğretti.

2- SAVAŞÇI RUHU

Rahmetli, Türkiye’nin Xena’sıydı desem abartmış olmam sanırım.(diyordu) Karşısına çıkan her dişiyi tek tek harcar, gözünün yaşına bakmazdı. Zaten muhtemelen bir süper gücü olsa bu o delici bakışları olurdu. “Bir erkek nasıl kontrol edilir, kendine nasıl bağlanır, nasıl kapında köpek edilir?” sorularının cevabı tek bir bedende önümüze sunulmuştu adeta.

3- SİLAHI: DİŞİLİĞİ

İçinizdeki kadından asla korkmamanız gerektiği, aksine zaman zaman onunla iş birliği içine girmenizi bize keskin noktalarla öğretmişti Bihter. Öyle ki “hayır” cevabı onun bedenine ve ruhu yapılan koca bir hakaretti.

4-DUYGU KONTROLÜ

Biliyorsunuz ki o bir Bihter Ziyagil’di ve “aptallık edemez”di. Aşkından ölse de ağır başlı durmasını bildi. Sevdiği adamı kaybetmeyi göze alamazdı. Kalbi ve beyni arasında sürekli seçim yapmak zorunda bırakılan Bihter’ın hangisine kulak verdiğine hepimiz aşinayız.

5- STİL SAHİBİ OLUŞU

Şimdiki tüm moda yarışmalarını cebinden çıkartırdı. En büyük hobilerinden birisi evde topuklu ayakkabı giymek olsa da Bihter Ziyagil her zaman şık gözükmeyi kendine görev edinmişti. Sanıyorum ki birçok LGBT bireyin dikkatini çeken özelliği buydu. Taktığı küpeler, yüzükler, jeanler hepsi stiller ilham kaynağına dönüşmüştü.

6- FEDAKAR AŞIK

Konu aşk olunca sınırları olmayan bir karakterdi Bihter. Bunun yanı sıra ruh doyuran bir karakterdi. Sevdiği adam için yaptığı fedakarlıklar, göze aldığı zorluklar yanında elbette Behlül’e yaptığı anneanne çorbası bunların en basit örneği. Sert kabuklarının altında aslında sadece kalbi kırık ve savunmasız bir kadın vardı. Rahmetli Ziyagil, sevmekten asla vazgeçmeyeceğini bize yaptığı anneanne çorbası ile simgelendirmiş oldu. Aynı zamanda  çoğumuza “seviyorsanız gidin çorba yapın bence” mesajını da iletmiş oldu.

7- HIRSI

Seksilik, başına buyrukluk dışında dikkat çeken bir diğer özeliği ise vücudunun neredeyse %99’unu kaplayan hırsıydı. Sevdiği erkeği başkasına yar etmedi. Uğuruna savaştı ve dolaylı yoldan da olsa zaferini taçlandırmış oldu.

8- GURURU

Tam bir Akrep burcu olan Bihter, sonlandırdığı hayatının her bölümüne bunu yansıttı. Stil sahibi oluşu, lükse düşkünlüğü veya hırs küpü olmasını bir yana bırakın LGBT bireylerin ona asıl vurulma nedeni belki de son noktayı koyuşu oldu. Dizinin başlarında herkesin blöf sandığı, düğüne engel olamayacağını düşünen Bihter adının hakkını kesinlikle verdi. “Bu düğün olmayacak” dedi ve düğün olmadı!

Aradan 6 yıl geçmesine rağmen Bihter’i aynı sevgi ve özlemle anıyoruz. Seni asla unutmayacağız…

Yazı: Bedirhan Taşçı