LGBTİ DERNEKLERİ KATLİAM İSTEYENLERLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSU İÇİN ANKARA ADLİYESİNDE

Genç İslami Müdafaa isimli örgütün Ankara’da yaptığı ve LGBTİ’leri hedef alan katliam çağrısı ve nefret söylemlerine ilişkin Kaos GL ve Pembe Hayat Dernekleri yarın (10 Temmuz 2015) suç duyurusunda bulunacak. Pembe Hayat ve Kaos GL’nin ortak duyurusu şöyle:

Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri Genç İslami Müdafaa grubu ve internet sitesi hakkında yarın 11’de Ankara Adliye’sinde suç duyurusunda bulunacak. Dernekler, LGBT’lerin yaşam hakkına saldıranlara karşı herkesi dayanışmaya çağırıyor.

Ankara’da ve birkaç ilde daha sokak afişlemesi yaparak “Lut Kavminin çirkin işini yapanı görürseniz, faili de mef’ulü de öldürünüz” yazıları yazıp İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nden fotoğrafları paylaşmışlardı.

Asılan afişler ve internet sağlayıcısı hakkında Suç İşlemeye Tahrik(Türk Ceza Kanunu Madde 214), Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama(Türk Ceza Kanunu Madde 216) suçlarından cezalandırma isteminde bulunulacak.

Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri olarak münferit tehdit ve nefret söylemiyle alakalı konuyu TBMM gündemine taşımış, CHP ve HDP milletvekilleri ile görüşüldü. CHP İçişleri Bakanlığına geçtiğimiz gün resmi soru önergesi sunarken HDP de bugün konuyla ilgili bir soru önergesi sundu.

Facebok ve Twitter gibi sosyal medya araçları üzerinden yayılan nefret kampanyası, hedef gösterme ve ölüm tehditine dair ilgili sosyal medya araçlarıyla resmi ileitşim kurarak, bu sayfaların ve yayınların kaldırılması talebinde bulunuldu.

Pembe Hayat ve Kaos GL dernekleri olarak konu ulusal ve uluslararası medya organlarına da taşınarak kamuoyunu doğrudan bilgilendirme çalışmaları yaptı.

LGBTİ örgütlerinin iletişimde olduğu ve savunuculuk faaliyetleirni yürüttükleri uluslararası ağlar (ILGA-Europe, Transgender Europe, IGLYO, IGLHRC, vb.), Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin de kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Birleşmiş Milletler düzeyinde uluslararası kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise konuyla ilgili soruşturma başlatarak olayın Terörle Mücadele’ye de yansımasını sağlamış, Genç İslami Müdafaa örgütünün IŞİD’e bağlı El-Nusra ile ilişkisi olduğuna dair iddialar ortaya çıkmıştı.

tehdit