LGBTİ+ HAREKETİNİN BAŞARISI: “THEY” 2019’UN KELİMESİ OLDU

LGBTİ+ hakları hareketine koşut olarak, cinsiyet atfı içermeyen üçüncü çoğul şahıs 'they' zamiri, Merriam-Webster tarafından '2019 yılının kelimesi' ilan edildi.

LGBTİ+ hareketine koşut İngilizce dilbilgisi değişiyor. ABD’de cinsiyet bildirmeyen zamir kullanımı yaygınlaşırken, bugüne dek ‘onlar’ diye bilinen, ama artık ‘o’ anlamında da kullanılan ‘they’,  Merriam-Webster tarafından ‘2019 yılının kelimesi’ ilan edildi. 

İngilizce’de üçüncü tekil şahıs zamirleri olarak erilde ‘he’, dişilde ‘she’ kullanılagelirken, son yıllarda ikili cinsiyet, yani kadın-erkek rejimine göre düzenlenmiş değil de cinsiyet belirtmeyen zamirlerin kullanımına yönelik bir hareket gelişti. 

LGBTİ+ hakları hareketine koşut olarak, cinsiyet atfı içermeyen üçüncü çoğul şahıs ‘they’ zamirine hem rağbet artıyor hem de aynı zamanda cinsiyetsiz üçüncü tekil şahıs zamiri muamelesi yapılıyor.

Öyle ki, bugüne dek ‘onlar’ diye bilinen, ama artık ‘o’ anlamında da kullanılan ‘they’, ABD’de İngiliz dili sözlüğüyle özdeş pozisyondaki Merriam-Webster tarafından ‘2019 yılının kelimesi’ ilan edildi. 

Merriam-Webster’in dil alimleri, sözlük websitesinde ‘they’ aramasının 2018 yılına kıyasla yüzde 313 oranında arttığını duyurdu.

Merriam-Webster’ın yayın yönetmeni, sözlük bilimci Peter Sokolowski, ‘they’ zamirinin herkesin bildiği ve sevdiği bir kelime olduğunu, bu kadar çok insanın bu kelime hakkında konuşuyor olmasının kendisine şaşırtıcı geldiğini söyledi. 

Kaynak: Sputnik Türkiye