LGBTİ+ ONUR HAFTASI EKİBİ: BU HAFTA HEPİMİZ İÇİN GÖRÜNÜR OLMAK VE EŞİT HAK TALEBİMİZİ YİNELEMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Haziran 2018 GZone Dergimizin en özel konukları İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın gerçekleştiren ekip. Ekibin 2018 kadrosuyla görüştük ve onlara en merak edilen soruları sorduk. İşte bu özel röportaj:

-Biraz sizleri tanıyalım. Kaç kişilik bir ekipsiniz? Nasıl koordine oluyorsunuz?

Onur Haftası ekibi her yıl yapılan açık çağrılarla tekrar tekrar değişen, şekillenen bir ekip aslında. Şu aralar aktfi olarak toplantılara gelen ve çalışan 30 kişiyiz diye tahmin ediyoruz. Mail grupları üzerinden ve Facebook’taki sayfamız üzerinden koordinasyon sağlıyoruz.

-26. İstanbul Onur Haftası’nın teması neden “Sınır”? Neden sınırlar bu kadar önem taşımaya başladı sizce hayatımızda?

Kolektif olarak ve konsensusla karar aldığımız için aslında oy çoğunluğuyla seçildi sınır teması. Sınırlar, savaşlar, yer değiştirmeler, sığınmacılık ve mültecilik bizim için özellikle son 3 senedir çok önemli meseleler. Hem kendi sınırlarımızı keşfedelim, bazen bu sınırlara saygı duyulması gerektiğini hatırlatalım; hem de daha geniş ölçekte ülkelerarası sınırların kişiler arasındaki sınırları nasıl beslediğini konuşalım istedik. Malum son 3 senedir yürüyüşümüz yapamıyoruz ve bu da bir çeşit sınır ihlali bizim için. Varoluşumuz, sesimizi duyurmamız ve eşit hak taleplerimizin önündeki bir engel OHAL ve yasaklar. Dolayısıyla tüm bu meseleleri bir araya getirerek konuşabileceğimiz bir alan açmak istedik. Ayrıca çeşitli komşu ülkelerden de çeşitli örgütlere de çağrı yapıyoruz, sınır ne demek, nasıl işliyor ve nasıl olumsuz etkilerini azaltabiliriz ve dayanışmayı güçlendirebiliriz diye.

-26. İstanbul Onur Haftası ile nasıl bir fark yaratmayı ve hangi alanlarda görünür hedefliyorsunuz?

Bu yıl da yine açılmaya, iş hayatında LGBTİ+ olmaya, geçiş süreçlerine, askerliğe ve bunlar gibi birçok pratik bilgiyi paylaşmaya, çoğaltmaya yönelik panel ve etkinliğimiz var.  Ayrıca film gösterimleri ve çeşitli atölyeler de planlıyoruz. 1 hafta boyunca İstanbul’un çeşitli yerlerinde bir arada olacağız ve varoluşumuzu onurla kutlayacağız.

-LGBTİ+ bireylere gözle görülür baskılar ve engellemelerin olduğu böyle bir ortamda inatla LGBTİ+ Onur Haftası’nı yapmak neden önceki senelerden daha çok önem taşıyor sizce?

Bizce hala burada ve bir arada olduğumuzu hatırlatmanın önemli bir yolu LGBTİ+ Onur Haftası. Bir araya gelebileceğimiz alanlar gitgide azalıyor, dernekler ve STK’lar sebep gösterilmeden kapatılıyor, arkadaşlarımız ülkeyi terk ediyor ya da hapsediliyor. Bu durumda tabii ki, hala bir şeyler yapabiliyor olmak bizim için çok önemli ve motive edici oluyor. Herkes için de öyle olmasını, dayanışma ğlarının genişletilmesini umuyoruz.

-Onur Haftası’nın son günü 1 Temmuz’da “Onur Yürüyüşü” yapmak için enerji harcayacak mısınız yoksa geçen seneki gibi “Dağılıyoruz” gibi bir söylem mi üreteceksiniz?

Yürümemiz kadar demokratik/doğal bir şey olamazdı herhalde. Ama tabii ki her ihtimali düşünmeye çalışıyoruz, hafta ve yürüyüş öncesinde birçok detayı düşünmek gerekiyor.

Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin ? Facebook hesabımız: https://www.facebook.com/istanbulpride/


-Yürüyemeseler de LGBTİ+ bireyler ve onların dostları Onur Haftası’nı kutlamak ve daha çok görünür olmak için sizce neler yapmalılar?

Bu hafta hepimiz için görünür olmak, eşit hak talebimizi yinelemek için çok önemli. Herkes istediği eylemliliği gösterebilir, tabii ki bizim tekelimizde değil bu hafta. Bu her zaman sokakta slogan atmak demek olmayabilir, bazen engellenirsiniz. Ama her zaman daha küçük çevrelerde değişim için çaba harcayabiliriz: sıra arkadaşımıza açılabiliriz, ailemizi eğitmeye çalışabiliriz, “ibne”nin, “lezzo”nun küfür olmadığını, birilerinin bu kimlikleri sahiplendiğini insanlara hatırlatabiliriz. Ayrıca Indiegogo kampanyamızı paylaşabilir ve destek olabilirsiniz: https://www.indiegogo.com/projects/2018-istanbul-lgbti-pride-week-love#/

Haziran 2018 Dergi içeriklerimizin tamamını okumak için aşağıdaki görsele tıklayın.